Rozvoj územia a regiónov je v súčasnej dobe úzko spojený so slovom inovácie. Inovácie predstavujú hnaciu silu zvyšovania produktivity, rastu podnikov, zlepšenia podnikateľského prostredia, pracovného trhu a zlepšujú celkovú úroveň kvality života v kraji. Inovovať znamená vylepšovať, prispôsobovať súčasným nárokom a požiadavkám, čo častokrát vedie k zavádzaniu nových poznatkov do praxe. Potreba venovať sa inováciám a vytváraniu priaznivých podmienok pre rozvoj v tejto oblasti sú neoddeliteľnou súčasťou moderných a rozvinutých regiónov, nielen v podmienkach Slovenska, ale ja z pohľadu globálnych trendov. Ak sa totiž pozrieme na najrozvinutejšie regióny na Európskom kontinente zistíme, že oblasť inovácii je u nich rozvinutá na vysokej úrovni a prikladá sa jej veľký dôraz.
Schopnosti a možnosti tvorby inovačných riešení v krajoch, ako samostatných územných jednotkách definuje ich inovačný potenciál. V tomto ukazovateli sa Prešovský samosprávny kraj ocitol v štúdii z roku 2019 na predposlednom mieste zo všetkých samosprávnych krajov Slovenska. Inovačný potenciál PSK bol v dokumente „Inovačný potenciál krajov“ (2019) ohodnotený na úrovni 42,65%. Pri hodnotení jednotlivých ukazovateľov vplývajúcich na výšku indexu bol ako najpozitívnejšie hodnotený faktor regionálnej politiky a financovania. Jednoznačne najhoršie hodnoteným ukazovateľom inovačného potenciálu Prešovského samosprávneho kraja sa stal ukazovateľ „ľudia a spolupráca“, v ktorom PSK obstálo najhoršie spomedzi všetkých krajov. Spomínaný ukazovateľ v sebe nesie dva základné atribúty, ktoré sú spojené s kvalitou vzdelania na všetkých úrovniach a taktiež atribút spojený s nedostatočnou všeobecnou spoluprácou podnikov a spoluprácou podnikov v rámci vedeckých a výskumných činností.
Prešovský samosprávny kraj má nezastupiteľnú a dôležitú úlohu pri tvorbe regionálnych politík spojených s pozitívnym ovplyvňovaním a vytváraním podmienok na zlepšenie inovačého potenciálu kraja, čím prispieva k zlepšeniu všetkých dôležitých makroekonomických ukazovateľov výkonnosti a konkurencieschopnosti regiónu. To má za následok celkové zlepšenie životnej úrovne obyvateľov kraja v nadväznosti na zlepšenie sociálnych a demografických ukazovateľov. Ako už bolo spomenuté, najhoršie hodnoteným ukazovateľom indexu inovačného potenciálu PSK sa stal ukazovateľ ľudskej spolupráce. Vzhľadom na nevyhnutnosť odstraňovania regionálnych rozdielov, je potrebné podporiť rozvoj a tvorbu inovácii prostredníctvom prepájania jednotlivých aktérov inovačného prostredia v kraji. Prepojenosť firiem, vedy a výskumu v kraji aktuálne zápasí s nedostatočnou informovanosťou o ponuke služieb zo strany pracovísk vedy a výskumu a naopak tieto inštitúcie nemajú informácie o dopyte po službách zo strany firiem. Práve v tejto oblasti je potrebné, aby PSK vytváral konkrétne a špecifické aktivity smerujúce k zlepšeniu spolupráce a komunikácie zainteresovaných subjektov. Tieto aktivity sa budú vykonávať pod gesciou Odboru strategického rozvoja Prešovského samosprávneho kraja, ktorý bude svoje aktivity interne komunikovať s dotknutými odbormi a externe so všetkými zainteresovanými subjektmi.
Inovačný deň Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa uskutoční dňa 16.03.2023 predstavuje vhodnú platformu pre aktiváciu prizvaných subjektov k vzájomnej spolupráci a vytvoreniu funkčného inovačného ekosystému. K účasti na tomto podujatí PSK pozval zástupcov Prešovskej univerzity v Prešove, zástupcov Fakulty výrobných technológii Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove, podnikateľské subjekty z nášho kraja, ktoré svoje podnikateľské činnosti vykonávajú v odvetviach hospodárstva s vysokým inovačným potenciálom a v neposlednom rade sa na Inovačnom dni zúčastnia zástupcovia regionálnej samosprávy a ústrednej štátnej správy.
Štruktúra Inovačného dňa je rozdelená do troch tematických častí. V úvodnej časti vystúpia zástupcovia verejnej správy. Zamestnanci Odboru strategického rozvoja PSK spolu so zástupcami štátnej správy predstavia priority a opatrenia Programu Slovensko zamerané na podporu medzisektorovej spolupráce v oblasti výskumu, vývoja a inovácií a zvyšovania výskumných a inovačných kapacít v podnikoch, ktoré sú súčasťou Integrovanej územnej stratégie PSK pre roky 2021 – 2027. Zároveň budú predstavené možnosti financovania aktivít na podporu vedecko-výskumných a inovačných partnerstiev z Programu Slovensko a Plánu obnovy.
Druhá časť bude venovaná univerzitám, ktoré predstavia svoje vedecko-výskumné možnosti so zreteľom na potrebu aplikačnej praxe. Zúčastneným firmám predstavia témy vedecko-výskumných projektov a ďalšie dôležité informácie, ktoré považujú za svoje silné stránky v tejto oblasti
Záverečná časť bude venovaná podnikateľskému prostrediu a následnej odbornej diskusii. So zástupcami súkromného sektora budeme diskutovať o potrebe inovatívnych riešení problémov, s ktorými sa v praxi stretávajú. O možnostiach spolupráce s vedecko-výskumnými kapacitami, ktorými disponuje akademická obec a za finančnej a inštitucionálnej podpory, ktorú poskytnú subjekty verejnej správ. Spoluprácou verejnej správy, akademickej obce a súkromného sektora podporíme vznik partnerstva, ktoré bude prospešné pre všetky zúčastnené strany a ktoré je vo svete známe pod pomenovaním „triple helix“. Pozitívne aspekty takejto spolupráce si priblížime na príkladoch dobrej praxe, ktoré nám predstavia prizvaní hostia.
Inovačný deň Prešovského samosprávneho kraja má vytvoriť priestor k stretnutiu subjektov verejnej správy, vedecko-výskumných inštitúcii a súkromného sektora.
Ciele Inovačného dňa PSK a následných aktivít spojených s témou inovácii:
Publikované: 7. 9. 2023
Aktualizované: 2. 11. 2023