Partnerské regióny z pohraničia rokovali o pokračovaní spolupráce
SpäťNa úrade prešovskej krajskej samosprávy sa stretla slovensko-poľská komisia pre cezhraničnú spoluprácu. Prešovský samosprávny kraj ako hostiteľ, Malopoľské a Podkarpatské vojvodstvo, Generálny konzulát SR v Krakove, Spoločný technický sekretariát Krakov, Žilinský samosprávny kraj a partneri sa venovali hneď viacerým témam, medzi inými spoločnej cezhraničnej stratégii a ďalším projektom . V centre ich záujmu boli najmä medzinárodné cestné koridory a verejná doprava v pohraničí.
Aktéri stretnutia konkrétne predstavili sumár doterajších aktivít v rámci svojej spolupráce a realizáciu Programu Interreg PL-SK 2021 až 2027, vrátane Fondu malých projektov. Zamerali sa tiež na prípravu nového programového obdobia po roku 2027. Potvrdili spoločnú slovensko-poľskú cezhraničnú stratégiu pre celé pohraničie, ktorá je základom pre určenie prioritných cezhraničných projektov národnej a regionálnej úrovne.
Významnú pozornosť následne venovali cezhraničnej doprave a medzinárodným cestným spojeniam, ako sú najkratšia cesta zo severu Európy na juh Via Carpatia, ktorá bude mať celkovo vyše 168 km a diaľnica D3 (Žilina – Poľsko), ktorá je súčasťou hlavnej trasy paneurópskeho koridoru. V rámci verejnej dopravy v pohraničí a s cieľom podpory cestovného ruchu otvorili tému jednak železničnej a autobusovej dopravy, ale aj cyklodopravy a moderného dopravného systému na oboch stranách Tatier. Osobitne sa venovali železničnému spojeniu na trase Budapešť-Košice-Kysak/Prešov-Plaveč-Muszyna- Krakov, ktoré je označované ako Via Carpatia.
Slovensko-poľská komisia taktiež definovala spoločné úlohy oboch krajín pri obnove Ukrajiny. Priblížila projekty zamerané na ochranu životného prostredia aj spoluprácu miestnej a regionálnej samosprávy s obchodnými a priemyselnými komorami. Sústredila sa i na tému európskeho zoskupenia Euromontana a na Karpatskú stratégiu. Tá je nástrojom na rozvoj širšieho regiónu so zameraním na spoločné výzvy a tiež na vyzdvihnutie postavenia krajín strednej a východnej Európy v rámci Európskej únie.
Cezhraničná poľsko-slovenská spolupráca a Program Interreg spája regióny z krajín so spoločnou hranicou s cieľom prinášať do ich územia zmysluplné projekty. Osobitne Program Interreg je považovaný za jeden z najúspešnejších a najefektívnejších operačných programov na Slovensku. Od roku 2004 sa prostredníctvom neho do rozvoja slovensko-poľského pohraničia investovalo cez 411 mil. eur z európskych fondov.
V Prešovskom samosprávnom kraji sa len v rámci končiaceho programového obdobia Interreg 2014-2020 zrealizovalo až 116 mikroprojektov za 7,6 mil. eur. Oblasťou ich záujmu bolo vzdelávanie, modernizácia cyklotrás a taktiež ochrana a rozvoj prírodného i kultúrneho dedičstva prihraničných regiónov. V novom programovom období 2021-2027 sa chceprešovská župa prioritne zameriavať na posilnenie spolupráce medzi obyvateľmi a inštitúciami pohraničia, ako aj na projekty, ktoré turisticky ešte viac pozdvihnú jej regióny.
Autor: Oddelenie komunikácie
V Prešove 6. 12. 2024
Aktualizované: 9. 12. 2024