Cena predsedu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2022
Laureátov na Cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2022 vybral predseda Milan Majerský.
Cenu predsedu PSK za rok 2022 získali:
- Ján Zoričák – umelecký sklár – za mimoriadne medzinárodné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a jedinečnú prezentáciu Prešovského kraja na Slovensku a v zahraničí
- Anna Petričová – predsedníčka Krajskej organizácie JDS – za dlhoročnú obetavú prácu, dobrovoľnícku činnosť a aktívnu pomoc a spoluprácu v prospech Jednoty dôchodcov Slovenska
- Katarína Koščová – speváčka – za výnimočný prínos v oblasti hudobnej kultúry a umenia a pozitívnu prezentáciu Prešovského kraja doma a v zahraničí
Slávnostné odovzdávanie Ceny PSK sa uskutoční 15. decembra 2022 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Fotogaléria
Ján Zoričák
Výtvarník a pedagóg Ján Zoričák je jedným z najpoprednejších umelcov sklárskej tvorby súčasnosti.Pochádza z najdlhšej obce Slovenska, zo Ždiaru, kde sa narodil do rodiny šiestich detí ako najstarší. Od roku 1970 žije a tvorí vo Francúzsku.
Absolvoval Sklársku umelecko-priemyselnú školu v Železnom Brode vedenú S. Libenským a následne pokračoval v štúdiu na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe v ateliéri V. Plátka a K. Štipla. Keďže však Plátkova autoritárska výučba študentom nevoňala, vzbúrili sa a vyžiadali si prechod k S. Libenskému.
Dostať sa k sklárskej peci bolo počas štúdii dosť náročné. J. Zoričák si tak vytvoril vlastný originálny postup, tzv. prizmatickú plastiku. Aj vďaka tomu už v roku 1969 so spolužiakmi predstavil abstraktné diela z optického brúseného skla. Ohromili i prof. Libenského a vyvolali vášnivé diskusie v umeleckom svete.
Ešte počas štúdií sa zoznámil so svojou manželkou, Francúzskou Catherine. Jeho druhým domovom sa tak stala krajina galského kohúta, kde si v dedine Talloire vlastnoručne zrekonštruoval dom zo 17. storočia a vytvoril sklársky ateliér.
V tom čase bola vo Francúzsku sklenárska plastika v úzadí. Zmena nastala v 80. rokoch, keď začal J. Zoričák pôsobiť ako konzultant pri ministerstve kultúry. O dva roky neskôr vzniklo na jeho podnet v Sars-Poteries prvé francúzske múzeum súčasného skla a sklárske centrum. Jeho otvorenie sprevádzal prvý ročník sklárskeho sympózia a sklárskych kurzov, ktoré sa preslávili po celom svete.
Ján Zoričák sa vo svojej tvorbe zaoberá technikou taveného i bruseného skla a je považovaný za priekopníka v inovovaní technologických postupov pri jeho spracovaní. Využíva zošikmenia a zvlnenia geometrických foriem, oblé výbrusy, leštenie, zmatňovanie či farby. Do svojich plastík vkladá meď, drahé kovy aj olovnaté sklo. Najradšej tvorí v ústraní či prostredí milovaných hôr, a to
v cykloch, ktorých názvy sa často spájajú s astronómiou, biológiou a fyzikou, ako sú napr. Energie, Arktické kvety, Spectrocykly, Poslovia z vesmíru, Nebeské záhrady a ďalších.
Počas rokov 1973-2021 vystavoval po celom svete. Má za sebou viac ako 80 autorských výstav a účasť na stovkách skupinových výstav.
Anna Petričová
Bardejovčanka Anna Petričová mala neľahké detstvo, napriek tomu bola natoľko húževnatá, že popri troch malých deťoch zvládla absolvovať vysokoškolské štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore učiteľstvo slovenský jazyk a dejepis.
V roku 2003 bola zvolená za predsedníčku Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v Bardejove, na čele ktorej stála až do roku 2021. V čase jej nástupu do funkcie mala OO JDS len šesť ZO JDS, počas jej pôsobenia sa ich počet zvýšil na 50. Neskôr v roku 2018 po zvolení krajským snemom sa ujala funkcie podpredsedníčky Krajskej organizácie JDS.
Vďaka svojej empatii a sociálnemu cíteniu je v kolektíve veľmi obľúbená. Vie si získať spolupracovníkov a donorov pre organizovanie podujatí, súťaží či akýchkoľvek akcií, ktoré organizuje pre seniorov. A jej neutíchajúca energia je inšpiratívna aj pre mladšiu generáciu. Anna Petričová jednoducho nepozná odpoveď: „nedá sa“ a do všetkých aktivít sa púšťa s entuziazmom a zanietením.
Počas svojho pôsobenia zorganizovala so svojím tímom množstvo celoslovenských akcií ako Celoslovenské športové hry, Celoslovenskú výstavu ručných prác „Zlaté ruky“, Celoslovenskú prehliadku v prednese poézie, prózy a vlastnej tvorby či obľúbenú súťaž „Babička Slovenska a V4“.
S nadšením organizuje podujatia, ktoré seniorov motivujú k vzdelávaniu, pohybu, pripravuje spoločenské i športové aktivity, organizuje zájazdy, účasť na divadelných predstaveniach. Pod jej taktovkou sa rozvinula i cezhraničná spolupráca s Poľskom a Českou republikou.
Anna Petričová má za sebou taktiež mnoho športových úspechov. Získala zlatú medailu v hode granátom na cieľ a bronzovú medialu v behu vo svojej vekov kategórii. Vidiecky parlament jej udelil cenu „Líderka roka 2021“.
Katarína Koščová
Speváčka Katarína Koščová pochádza z Prešova, kde získala vysokoškolské vzdelanie v odbore filozofia a estetika a kde má svoj domov. Do povedomia Slovákov sa dostala vďaka pôsobeniu v prvej sérii súťaže Slovensko hľadá Superstar, ktorú v roku 2005 vyhrala. Jej pôsobenie na hudobnej scéne sa však začalo už o čosi skôr, keď so sestrou Veronikou spievala v skupine Heaven´s Shore.
V speváčkinej tvorbe nájdeme prvky šansónu, folku a jazzu. Rada sa v nej však necháva inšpirovať aj slovenskou ľudovou tradíciou. S kapelou vystupuje na rôznych podujatiach, v kluboch či na literárnych akciách, a to jednak na domácej scéne aj v zahraničí. Členmi jej kapely sú Michal Brandys (akustická gitara, husle), Daniel Špiner (klávesy), Viliam Cicoň (basgitara) a Miroslav Szirmai (perkusie).
Katarína Koščová si počas svojej hudobnej kariéry zaspievala s mnohými významnými hudobníkmi a zoskupeniami – s Danom Bártom, swingovým prešovským Dixielandom a jazzovým AMC triom. Koncertovala i s Geišbergovcami či českou folkovou kapelou Neřež.
V rámci projektu Michala Horáčka Český kalendář zhudobnila niekoľko textov, vďaka čomu vznikli piesne Přes most bez punčoch a duet, ktorý naspievala s Vojtěchom Dykom s názvom Štedrý večer. Aktuálne na koncertoch prezentuje piesne z najnovšieho autorského albumu Hranica dažďa.
Z jej dielne vzišlo viacero sólových albumov ako Ešte sa nepoznáme (2005), Naboso (2006), Nebotrasenie (2009), Štedrý večer (2012), Oknom (2014). V spolupráci s Veronikou a Martinom Husovskými vydala CD Uspávanky (2009).