Ľubovnianske múzeum so sídlom v Starej Ľubovni (predtým Okresné vlastivedné múzeum) bolo založené v roku 1956.
Prvou pamiatkou, ktorú začalo spravovať od roku 1966, bol hrad Ľubovňa, kam múzeum prenieslo svoje sídlo z Provinčného domu. Múzeum od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Zameriava sa na oblasť Starej Ľubovne. Od roku 1984 slúži verejnosti aj národopisná expozícia v prírode v podhradí. Historicky a umelecky najcennejším objektom skanzenu je drevený gréckokatolícky chrám sv. Michala archanjela z roku 1833 z obce Matysová. V roku 2010 boli ukončené dvojročné reštaurátorské práce na ikonostase z 18. storočia v jeho interiéri. Úspechom múzea je aj prinavrátenie pôvodného zvona sv. Michala Archanjela z 18. storočia.
Hrad Ľubovňa je najnavštevovanejšou pamiatkou v Prešovskom kraji. K najcennejším objektom hradu patrí hlavná veža zo stredoveku. V hradnom areáli je voľne prístupná vozovňa s výstavou dopravných prostriedkov. V zachovanej časti hradu sa nachádza múzeum. Jeho súčasťou sú historická expozícia, expozícia dobového nábytku a expozícia predstavujúca posledných majiteľov hradu.
Prestížnym podujatím Ľubovnianskeho múzea v roku 2010 bola výstava Poľské korunovačné klenoty, ktoré boli v rokoch 1655 – 1661 na hrade ukryté. Repliky klenotov sa exkluzívne stali stálou súčasťou expozícií Ľubovnianskeho múzea.
V súčasnosti na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce na renesančnom paláci, ktorý je od roku 1772 ruinou. Nová expozícia by mala byť otvorená v roku 2012. Obnova tejto zrúcaniny je finančne aj stavebne najnáročnejšou investičnou aktivitou v dejinách Ľubovnianskeho múzea.