Andrej Smolák sa narodil v roku 1953 v Humennom.
Po skončení SVŠ v Snine študoval v rokoch 1973 – 1978 na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove, odbor výtvarná výchova a ruský jazyk. Po absolutóriu sa usadil v Bratislave a venoval sa výtvarno- propagačnej práci. V rokoch 1987 – 1989 absolvoval mimoriadne štúdium v Prahe u prof. V. Pospíšila. Je členom Umeleckej besedy slovenskej a Spolku výtvarníkov Slovenska. Andrej Smolák je známy obrazmi plnými filozoficko-imaginatívnych posolstiev, ale aj pohotovými akvarelovými krajinárskymi záznamami a skvelými portrétnymi kresbami.
Jeho doterajšiu tvorbu ocenili Európskou cenou Franza Kafku (1998), Cenou Európskej únie umenia(2000) a Svetovou cenou Salvadora Dalího (2003).
Z rozsiahlej autorskej produkcie zostavil vyše 50 výstavných kolekcií, ktorými sa prezentoval na Slovensku, ale aj v Poľsku, Nemecku, Česku, Rakúsku, Švajčiarsku. Pravidelne sa zúčastňuje na kolektívnych výstavách spomínaných slovenských umeleckých spolkov a združení. Jeho obrazy sú v domácich aj zahraničných súkromných zbierkach a vo fondoch na umenie špecializovaných inštitúcií.
V roku 1993 založil spoločne so svojím bratom PhDr. Mirom Smolákom prvú filiálku Galérie MIRO na Slovensku. Firma MIRO-Kunsthaus predtým už dva roky pôsobila v Berlíne a neskôr rozšírila svoje aktivity aj do Prahy, kde je jej sídlom Kostol sv. Rocha na Hradčanoch. Galéria je medzinárodne známa množstvom kultúrno-spoločenských programových výstupov, prípravou a realizáciou interesantných projektov a prehliadok výtvarného umenia.
Je riaditeľom Galérie Andrej Smolák – MIRO v Bratislave a v Snine. Po jedenástich rokoch činnosti má galéria za sebou skvelú organizátorskú a výstavnú reputáciu, ktorú rámcujú prehliadky diel klasikov slovenského výtvarného umenia: Martina Benku, Ľudovíta Fullu, Miloša Alexandra Bazovského, Cypriána Majerníka, Petra Júliusa Kerna a ďalších, a tiež vrcholných predstaviteľov svetového umenia: Pabla Picassa, Joana Miróa, Marca Chagalla, Auguste Rodina, Josefa Mařatku…
V roku 1993 založil Andrej Smolák v Snine tradíciu Medzinárodných výtvarných festivalov, kde sa doteraz počas 12. ročníkov prezentovalo nie menej ako tristo umelcov z 33 krajín sveta, ktorým vytvoril podmienky na vznik vyše 3000 pôvodných diel.
Je zakladateľom Nadácie MIRO, ktorá od svojho vzniku v roku 1995 poskytla niekoľko stovák tvorivých štipendií umelcom a študentom výtvarného umenia, umožnila desiatky tvorivých pobytov našim aj zahraničným tvorcom, realizáciu mnohých výtvarných projektov a podporila aj vydanie literárnych diel: L.Ťažký: Krásna zlatá beštia, R. Čižmárik: Horúca ruža, Martin Slivka: Básnik obrazu…
V roku 1998 na 655. výročie prvej písomnej zmienky o Snine inicioval namaľovanie Najdlhšieho obrazu na svete v dĺžke 655 m a vysokého jeden meter, na ktorom od 1. septembra 1998 do 13. septembra 1998 pracovalo 630 umelcov, politických a spoločenských činiteľov, osobností, študentov. V štyristotridsiatich obrazových segmentoch rečou umenia tlmočili posolstvo mieru a spolupráce medzi národmi a národnosťami. V Snine sa pripravuje architektonický koncept Galérie jedného obrazu, kde bude toto dielo vystavované.
V deň otvorenia Letných olympijských hier v Sydney v roku 2001 zorganizoval v Snine manifestáciu mieru a priateľstva s názvom Sviatok modrých balónov, počas ktorej sa k pokojnému nebu vznieslo 2000 + 1 takýchto poslov optimizmu a prostej ľudskej a detskej radosti.
O rok neskôr pripravil a so spolupracovníkmi po dva roky uskutočňoval projekt s posolstvom porozumenia a tolerancie nazvaný Namaľuj si svojho motýľa, ktorý doslova obletel svet. Od roku 2004 už intenzívne pracuje na realizácii ďalšieho unikátneho výtvarného zámeru s rovnakým vyznením, v ktorom 40 000 výtvarných diel o rozmeroch 20×20 cm, zhromaždených od umelcov z celého sveta predstavovalo symbolicky umením pospájanú vzdialenosť zemského rovníka.
V miléniovom roku oznámil začiatok projektu vytvárania Galérie monumentálnych sôch v lokalite spájania sa troch hraníc Poľska, Slovenska a Ukrajiny, ktorý vzápätí začal uskutočňovať vytvorením podmienok na tvorbu prvej zo zamýšľaného súboru takýchto plastík.
V roku 2004 organizačné a tvorivé aktivity akademického maliara Andreja Smoláka v tomto regióne a jeho rodnom kraji vyvrcholili zriadením Súkromnej základnej umeleckej školy v Snine, ktorú v optimálnych podmienkach a v štandardnom materiálovom zabezpečení navštevuje 30 detí a vo výtvarných kurzoch 13 dospelých.
Andrej Smolák ako tvorivý a všestranne činorodý človek zamestnáva deviatich ľudí, z toho troch so zdravotným postihnutím.
V roku 1994 založil Medzinárodný výtvarný festival a Medzinárodný výtvarný plenér v Snine a vedie ho už 11 rokov. Celé roky sa tu stretávajú spisovatelia, básnici, herci a výtvarníci z mnohých krajín. Je to festival umenia a priateľstva. Je to politický, ale aj kultúrny prínos k spolužitiu národnosti v tomto regióne.
V roku 2002 bol autorom projektu otvorenia prírodnej galérie monumentálnych sôch pri obci Nová Sedlica odhalením sedemmetrovej sochy Medovej baby zo 120 ročného duba. Počas nasledujúcich tridsiatich rokoch by malo vzniknúť tridsať podobných diel na území Slovenska, Ukrajiny a Poľska.