Laureátov na Cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2023 vybral predseda Milan Majerský.
Slávnostné odovzdávanie Ceny PSK sa uskutočnilo 14. decembra 2023 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Lásku k prírode zdedil po svojom otcovi, ktorý bol lesníkom, poľovníkom i prvým riaditeľom TANAPu. Rodák z osady Čierny Váh sa po vysokoškolskom štúdiu zamestnal ako lesník, no prešiel si rôznymi funkciami. Stál pri zrode Ústavu pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva vo Zvolene, neskôr sa stal jeho riaditeľom. Spolu s kolegami vytvorili základy pre moderné učňovské školstvá a založili viaceré lesnícke učilištia, ďalšie prevzali do správy. Bol zástupcom riaditeľa Správy TANAPu, neskôr sa stal riaditeľom Štátnych lesov TANAPu. Počas jeho pôsobenia sa snažil nadviazať na odkaz svojho otca a jeho filozofiu, že lesnícke práce, ochranu prírody a poľovnícke, turistické či rekreačné funkcie lesa nie je možné od seba oddeliť.
Vyštudovaný učiteľ si po revolúcii založil v Levoči vlastné vydavateľstvo. Modrý Peter sa už od začiatku venoval vydávaniu hodnotnej neziskovej literatúry – slovenskej a prekladovej poézie, ale aj kníh pre deti, literárnej teórie, prózy či drámy. Do slovenských kníhkupectiev priniesol knihy popredného svetového prozaika a dramatika, nositeľa Nobelovej ceny, Nóra Jona Fosseho. Vydal tiež cudzojazyčné antológie súčasnej slovenskej poézie v angličtine, nemčine, francúzštine či v poľštine a je autorom troch básnických zbierok. Pôsobil v Kanade, neskôr pracoval ako lektor slovenského jazyka a kultúry na Varšavskej univerzite, Bieloruskej štátnej univerzite v Minsku a Sliezskej univerzite v Katoviciach. Viac ako 20 rokov organizuje najväčší festival pôvodnej poézie na Slovensku s názvom Stretnutia.
Prešovský samosprávny kraj spája s Podkarpatským vojvodstvom dlhodobá spolupráca a po 15 rokoch aj intenzívne priateľstvo. Základy tohto cezhraničného partnerstva boli položené podpísaním spoločnej Dohody o spolupráci v roku 2008. Vzájomné kontakty na oboch stranách sú silné a živé, nezostávajú na papieri či na úrovni oficiálnych fór. Naopak, majú veľmi konkrétnu podobu aktivít zameraných na vzájomnú propagáciu a podporu. Regióny dlhodobo spolupracujú napr. na spoločných aktivitách v rámci Interregov, pútnického turizmu, či budovania medzinárodného tranzitného koridoru Via Carpatia. U partnerov z Podkarpatského vojvodstva si kraj cení mimoriadnu ústretovosť, aktívny prístup a korektné vzťahy, ktoré presiahli rámec formálnych kontaktov a sú veľmi vrúcne a srdečné.
Publikované: 30. 12. 2024
Aktualizované: 2. 1. 2025