Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 12. júna 2018 pri príležitosti ukončenia školského roka 2017/2018 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
Ocenení pedagógovia 2018 – držitelia plakety Sophista pro regione
PhDr. Marcela Griščíková – je riaditeľkou Strednej zdravotníckej školy v Humennom. Medzi žiakmi a zamestnancami školy je uznávanou autoritou pre svoje principiálne stanoviská a svojou vlastnou aktivitou, osobným nasadením a nadšením dokáže zjednocovať kolektív a podnecovať zamestnancov ku kreativite. Aktívne pristupuje aj k projektovej činnosti školy. Vďaka jej úsiliu a podpore bolo realizovaných niekoľko projektov v rámci Erazmus+ či Premena tradičnej školy na modernú. Spolupracovala aj pri príprave kurzov Opatrovateľstvo v spolupráci so Slovenským červeným krížom a Akadémiou vzdelávania v Humennom. Pod jej vedením škola prešla aj mnohými rekonštrukčnými zmenami, ktoré prispeli k modernizácii výchovno-vzdelávacieho procesu.
PhDr. Rozália Kusendová – pracuje ako učiteľka anglického a ruského jazyka na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardejove. Venuje sa príprave žiakov na súťaže ako Ars Poetika, Jazykový kvet a Angličtinár roka, ktoré jej žiakom priniesli nielen ocenenia na okresných súťažiach, ale aj ocenenia na krajskej a celoslovenskej úrovni. Svoje vedomosti, skúsenosti a pedagogické zručnosti odovzdáva s láskou nielen svojim žiakom, ale aj kolegom, ktorým je príkladom.
Mgr. Mária Koláriková – je riaditeľkou Školského internátu v Poprade. Pod jej vedením Školský internát prechádza inovatívnymi zmenami, ktoré priaznivo vplývajú na život žiakov, ale aj prácu zamestnancov. Bola vybudovaná školská jedáleň, posilňovňa i počítačová klubovňa. V súčasnosti sa realizuje projekt na zníženie energetickej náročnosti a školský internát dostáva nový, moderný vzhľad a stáva sa príjemným školským zariadením pre žiakov 13-tich stredných škôl v Poprade. Svojou prácou a zanietením vytvára dobré medziľudské vzťahy medzi zamestnancami a žiakmi.
Mgr. Mária Voščeková – pôsobí na Strednej odbornej škole vo Svite ako zástupkyňa riaditeľa pre výchovu mimo vyučovania. So žiakmi trávi väčšinu týždňa a nahrádza im počas pracovných dní rodičov. Pre svojich žiakov pripravuje zaujímavé podujatia – besedy, športové súťaže, kultúrne podujatia či motivačné posedenia. Žiaci pod jej vedením dosahujú výborné výsledky v rôznych súťažiach, pracujú na časopise Internátna pavučina a aktívne pracujú v rôznych krúžkoch. Pracuje s obrovským elánom, nadšením a pochopením pre problémy, s ktorými sa na ňu žiaci obracajú.
Mgr. Jana Kurucová – pracuje na Strednej zdravotníckej škole v Poprade ako učiteľka slovenského jazyka a literatúry. Žiakom sa venuje aj mimo vyučovania, organizuje Hviezdoslavov Kubín a vyhľadáva recitátorské talenty aj na iné podujatia, ako je napríklad Vansovej Lomnička. Je editorkou školského časopisu Fonendoskop. Pod jej vedením časopis získal mnoho ocenení na celoslovenskej súťaži Štúrovo pero i v súťaži stredoškolských časopisov Prešovského kraja. Za tieto aktivity získala v roku 2017 Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Je autorkou scenára hry Peter A Lucia, ktorú škola uvedie pri príležitosti stého výročia ukončenia 1. svetovej vojny.
Mgr. Pavel Vitkovský – učiteľskému povolaniu sa venuje na Gymnáziu Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Počas svojej pedagogickej praxe dosahoval výborné výsledky nielen vo výchovno-vzdelávacej oblasti, ale aj v mimoškolskej činnosti a reprezentácii školy i mesta Stará Ľubovňa. Ako tréner školských volejbalových družstiev so svojimi zverencami získaval vždy popredné miesta na celoštátnych súťažiach. Aktívne sa zapájal do výstavby školského športového areálu – tenisové ihrisko, areál na vrh guľou, basketbalové či futbalové ihrisko. Svojou zanietenosťou, odbornosťou a nezištnosťou si vybudoval rešpekt a je príkladom pre žiakov i kolegov.
Ing. Peter Simko – učiteľ na Strednej priemyselnej škole v Bardejove. Trvalými atribútmi jeho práce sú húževnatosť, nasadenie, skvelý prístup k študentom a životný optimizmus. Najväčšie úspechy dosiahol so svojimi žiakmi v prestížnej celoslovenskej súťaži IPM STUDENT AWARD v 3D modelovaní. Dlhoročná a cieľavedomá práca so žiakmi v študijných odboroch strojárstvo a technika a prevádzka dopravy sa pretavila aj do ich úspechov, a to 1. miesto v rámci Slovenska a dve 2. miesta v celoslovenských súťažiach. Vo svojom odbore je špecialistom a počas svojej praxe stále sleduje nové trendy.
Mgr. Daniela Žabková – je učiteľkou slovenského jazyka a francúzskeho jazyka na Gymnáziu P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. Má profesionálny prístup k práci, pod jej vedením žiaci reprezentujú školu v olympiádach v slovenskom jazyku i francúzskom jazyku a tiež popredné umiestnenia získavajú v rôznych recitačných súťažiach. Je tiež metodičkou stredoškolskej odbornej činnosti a spolupodieľa sa na organizovaní spoločenských a kultúrnych podujatí nielen v škole, ale aj v meste Kežmarok. Vyniká pedagogickým taktom, ľudskosťou a empatiou.
PhDr. Milan Laca – zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie na Strednej odbornej škole technickej v Prešove. Práca s mladými ľuďmi je preňho výzvou i radosťou. Precíznosť, profesionálnosť, odbornosť, spoľahlivosť a nekonfliktný prístup k ľuďom sú vlastnosti, ktoré si na ňom cenia žiaci i kolegovia. Svojou prácou sa podpísal pod mnohé aktivity, ktorých výsledky sú hmatateľné aj v súčasnosti. Organizačne zabezpečoval experimentálne overovanie nových odborov, aktívne sa podieľal na národných projektoch určených na zavádzanie duálneho vzdelávania, venoval sa príprave a implementácii veľkých dopytovo orientovaných projektov, ale tiež menších rozvojových projektov, čím sa zaslúžil, že škola je v súčasnosti modernou vzdelávacou inštitúciou.
Mgr. Ľubica Žuravľovová – vo svojej práci dosahuje vynikajúce výsledky. Je hlavnou majsterkou odbornej výchovy na Strednej odbornej škole v Prešove. Zároveň je odborným garantom pre odbory kaderník a vlasová kozmetika. Významné úspechy dosahuje so svojimi žiačkami na celoslovenských a medzinárodných súťažiach, ako 1. miesto na podujatí Deň podpory remesiel v Trenčíne, 1. miesto na medzinárodnej súťaži v účesovej tvorbe v Poľsku a 1. miesto a absolútny víťaz súťaže Zlaté nožnice v Bratislave. Je lektorkou a garantom akreditovaných vzdelávacích programov a predsedníčkou atestačnej komisie pre 1. atestáciu v kategórii majster odbornej výchovy na Prešovskej univerzite.
Bc. Ján Spišák – pracuje na Strednej odbornej škole dopravnej v Prešove ako majster odbornej výchovy. Svoje pedagogické majstrovstvo odovzdal niekoľkým generáciám skvelých autoopravárov. Žiakom odovzdáva aj svoje skúsenosti a zručnosti pri práci s kovovým materiálom, z ktorého dokáže vytvoriť krásne úžitkové predmety potrebné pre praktický život. So svojimi žiakmi pravidelne pre žiakov základných škôl predstavuje učebný odbor autoopravár. Každoročne prezentuje školu aj na prehliadke Mladý tvorca v Nitre, kde získal aj ocenenie. Je držiteľom diamantovej Jánskeho plakety za darovanie krvi a pre túto ušľachtilú činnosť nadchol aj žiakov školy, ktorí sa pod jeho vedením zapojili do darovania krvi. Je prirodzenou autoritou pre svojich kolegov aj žiakov.
PaedDr. Iveta Štefančínová, PhD. – učiteľka matematiky, fyziky a informatiky na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove. Výrazne podporuje talentovaných žiakov v prírodovedných predmetoch a aktívne ich zapája do olympiád a súťaží, v ktorých sa umiestňujú na popredných miestach v krajských kolách i na národnej úrovni. Z aktuálnych umiestnení je to 2. miesto na medzinárodnej vedeckej olympiáde v Kodani a 3. miesto v medzinárodnej olympiáde v experimentálnej fyzike v Minsku. Podieľala sa aj na tvorbe prírodovedne zameraných projektov ako Slnko v sieti, Soľ nad zlato, Ekologické svietenie. Zapojila sa do medzinárodných projektov Od hmoty srdca k srdcu hmoty, Cudzie jazyky v popularizácii vedy a mnohé ďalšie. Žiakov zapája aj do medzinárodnej súťaže v pretekoch vodíkových RC áut. Učí s láskou, vnútorným presvedčením a s dôrazom na kvalitu.
Mgr. Dana Knapíková – učiteľka Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni. V škole pôsobí aj ako špecialistka pre zdravotne znevýhodnených žiakov. Pripravuje žiakov na štátnu skúšku z kancelárskeho písania a korešpondencie, ktorú realizuje v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave. Žiaci pod jej vedením získali úspešné umiestnenia v rýchlostnom písaní na počítači na krajských i celoštátnych kolách. V celoslovenskom kole Olympiády ľudských práv jej zverenci získali 2. miesto. Aktívne pristupuje aj k projektovej činnosti školy a podieľa sa na vypracovaní a realizácii projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie. Podieľa sa tiež na tvorbe webového sídla školy a na tvorbe propagačných materiálov školy.
Ing. Anna Schaleková – učí ekonómiu, manažérstvo a marketing na Strednej priemyselnej škole v Poprade. Dlhodobo sa venuje vedeniu cvičných firiem v rámci projektu Junior Achievement Slovensko – mládež pre budúcnosť. Pod jej vedením dosiahli žiaci viacero pozoruhodných výsledkov. Jedným z najvýraznejších bol úspech v projekte Skills for the Future, v ktorom študentská firma získala pre školu automobil Hyundai ako prostriedok k výučbe. Z ďalších umiestnení to bolo 2. a 3. miesto v celoslovenskom kole súťaže Mladý líder, 1. a 2. miesto v celoslovenskej súťaži Innovation Creativity Camp a mnohé iné.
Mgr. Ján Bilík – učiteľ matematiky a telesnej výchovy na Gymnáziu arm. gen. Ludvíka Svobodu v Humennom. So svojimi žiakmi získal významné úspechy v matematike i v športových súťažiach. Angažuje sa v propagácii telovýchovných aktivít a podieľa sa na organizovaní medzinárodných turnajov v basketbale. Autorsky sa podieľal na príprave projektov, v rámci ktorých škola získala finančné prostriedky na skvalitnenie športového vybavenia. Je to učiteľ, ktorý s pedagogickým taktom vie riešiť školské problémy žiakov, ako učiteľ matematiky vie pomôcť žiakom prekonať strach z predmetu a ako učiteľ telesnej výchovy dokáže u žiakov vzbudiť radosť z pohybu a formovať v nich princípy fair play.
RNDr. Eva Kurnátová, PhD. – riaditeľka na Spojenej škole v Bardejove. Škola pod jej vedením prešla zmenami, ktoré sa týkali nielen názvu školy, ale aj modernizácie priestorov, zlepšenia materiálno-technického vybavenia školy a premeny tradičnej školy na modernú. Pracovné úlohy vykonáva veľmi zodpovedne a precízne. Svoje vysoké odborné znalosti odovzdáva žiakom s plným nasadením a pedagogickým majstrovstvom. Vo vzťahu ku kolegom i žiakom je empatická a priateľská, no zároveň rešpektovaná autorita.
Ing. Anna Fertaľová – učiteľka odborných predmetov na Strednej odbornej škole podnikania v Prešove. Výraznou mierou sa pričinila o zavedenie nových študijných odborov, a to škola podnikania a ekonomické lýceum. Organizovala celoškolskú súťaž Nápad predáva a dlhoročne pripravovala žiakov na celoštátne súťaže s medzinárodnou účasťou a SOČ, kde so svojimi žiakmi získala viaceré popredné umiestnenia. Najvýraznejšie úspechy dosiahli jej žiaci v súťaži Medzinárodný veľtrh cvičných firiem, kde sa každoročne umiestňovali na 1., 2. a treťom mieste. Podieľa sa aj na príprave prezentačných módnych prehliadok školy a propagácii školy.
Ing. Katarína Kmečová – pôsobí ako učiteľka odborných predmetov a anglického jazyka na Strednej odbornej škole v Starej Ľubovni. Učí žiakov samostatne myslieť, tvoriť a pracovať v tíme. Pod jej vedením žiaci tvorili propagačné materiály pre TOP turistické destinácie v regióne a tieto prezentovali počas celoštátnej výstavy stredných škôl Mladý tvorca v Nitre. Každoročne svojimi výsledkami zaujali nielen širokú verejnosť, ale aj odbornú porotu, ktorá im udelila niekoľko rokov po sebe 1. miesto a získali tiež Cenu ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Aktívne sa podieľala i na realizácii projektov školy. Je tiež koordinátorkou žiackej školskej rady.
PhDr. Dušan Drančák – vychovávateľ v Školskom internáte pri Hotelovej akadémii v Humennom. Prácu s mladou generáciou zameriava na formovanie ich budúceho profesionálneho a osobného života. Pravidelne pre žiakov pripravuje množstvo zaujímavých podujatí v oblasti kultúrnej, spoločenskej a telovýchovnej a tiež zabezpečuje krúžkovú činnosť. Vďaka jeho aktivite sa žiaci úspešne venujú stredoškolskej šípkarskej lige, v ktorej družstvá dievčat i chlapcov dosahujú vynikajúce výsledky nielen v rámci regiónu, ale aj v celoslovenských a medzinárodných kolách. Charakterizuje ho vysoké pracovné nasadenie, flexibilita, elán a zanietenosť.
Mgr. Mária Radačovská – pôsobí na Gymnáziu v Lipanoch ako učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. Bola koordinátorkou školského časopisu Vzlet, ktorý sa pravidelne zapájal do celoštátnej súťaže školských časopisov Štúrovo pero. Vzlet pod jej vedením získal niekoľko celoštátnych ocenení – Cenu televízie Markíza 3. stupňa a 1. stupňa či cenu Slovenského syndikátu novinárov. Organizovala aj súťaž o najlepší školský časopis pre základné školy v okresoch Sabinov a Prešov, ktorej cieľom bolo podchytiť a rozvíjať literárne a novinárske talenty. Pod jej vedením získavajú žiaci popredné umiestnenia aj v okresných a krajských kolách dejepisnej olympiády. Podieľa sa aj na tvorbe kultúrnych vystúpení žiakov nielen pre školu, ale aj pre mesto Lipany.
Ocenení žiaci 2018 – držitelia plakety Lux mentium
Andrea Klecová – žiačka SOŠ Andyho Warhola v Medzilaborciach. Počas štúdia reprezentovala školu v mnohých súťažiach a získala popredné umiestnenia a ocenenia. Medzi najvýznamnejšie patrí 1. miesto na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem krajín V4, 3. miesto vo fotografickej súťaži Fotografia z pohraničia, ktorú organizovala Ekonomická univerzita v Rzeszowe. Bola tiež úspešnou riešiteľkou medzinárodnej súťaže Matematický klokan a popredné umiestnenia získala aj v súťaži Expert geniality show či v medzinárodnej súťaži Angličtinár roka.
Filip Gomboš – žiak 3. ročníka Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove. Venuje sa najmä biológii, kde sa formou projektovej časti biologickej olympiády venuje problematike areálu rozšírenia a potravnej ponuke bobra vodného v povodí hornej Tople. S touto prácou sa na krajskom kole biologickej olympiády umiestnil na 2. mieste a v celoslovenskom kole získal bronzovú medailu. V súťaži AMAVET sa tím, ktorého bol členom umiestnil na 1. mieste a postúpil na celoslovenské kolo prezentácie študentských bádateľských projektov. Odtiaľ bol nominovaný na medzinárodnú prehliadku študentských vedeckých prác MILSET ESI v brazílskom meste Fotraleza, kde ako jediný účastník reprezentoval Slovensko.
Slavomír Podolský – cieľavedomý a spoľahlivý žiak Strednej odbornej školy vo Svite. Úspechy dosahuje najmä v súťažiach v odbore chémia. Už v minulom školskom roku na celoštátnom kole chemickej olympiády bol jej úspešným riešiteľom a v tomto školskom roku sa v tejto súťaži umiestnil na 1. mieste. Každoročne sa zúčastňuje aj matematických súťaží MATMIX a MATBOJ, kde je vždy úspešným riešiteľom. Pracoval aj na projekte Euroscola – Digitálne technológie, pracuje na projektoch Zelená škola a GLOBE GAMES. Je aj aktívnym členom žiackej školskej rady a podieľa sa aj na organizácii kultúrnych či športových aktivít v rámci školy a školského internátu.
Ingrid Pacolová – je žiačkou 3. ročníka Gymnázia v Snine. Venuje sa viacerým cudzím jazykom, ale jej talent sa prejavil najmä v nemčine. Pravidelne reprezentuje školu v olympiáde v nemeckom jazyku, kde sa umiestňuje na popredných miestach. Jej najväčším úspechom bolo víťazstvo na krajskom kole olympiády a následne víťazstvo na celoslovenskom kole. Nemčine sa venuje aj vo voľnom čase a zapája sa do prekladateľských súťaží. Zapojila sa aj do medzinárodnej súťaže Juvenes Translatores a zúčastnila sa na seminári prekladateľov v Bratislave.
Rudolf Vaverčák – je žiakom Strednej odbornej školy vo Vranove nad Topľou. Patrí medzi najúspešnejších žiakov školy a získal ocenenia v celoslovenských a aj medzinárodných súťažiach barmanov. Na medzinárodnej súťaži Fourfest získal mimoriadne ocenenie poroty, na celoslovenskej súťaži Nicolaus Platinum cup 2018 získal zlaté umiestnenie a na súťaži s medzinárodnou účasťou Cassovia cup sa umiestnil v striebornom pásme. Počas celého štúdia sa aktívne zapájal do rôznych školských i mimoškolských aktivít.
Natália Timaníková – je žiačkou na Gymnáziu Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Školu reprezentovala v rôznych oblastiach. K najvýznamnejším úspechom patrí 1. miesto na celoslovenskom kole Slovenskej zoolympiády, postup na celoslovenské kolo Hviezdoslavovho Kubína či 1. miesto na celoštátnom kole Kováčovej Bystrice. K ďalším úspechom patrí získanie 1. prémie za vlastnú tvorbu v súťaži Cena Rudolfa Fábryho a hlavná cena na celoslovenskom kole výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Aktívne sa zapája do činnosti žiackej školskej rady, v rámci dobrovoľníckej činnosti participovala na činnosti Mládežníckeho parlamentu v Starej Ľubovni. V oblasti dobrovoľníctva zaktivizovala študentov na pomoc v Hospici Matky Terezy v Bardejove.
Adam Semančík – žiak Strednej priemyselnej školy strojníckej. Patrí k výborným žiakom školy s vynikajúcimi technickými schopnosťami. Pravidelne reprezentuje školu vo viacerých strojárskych súťažiach, na ktorých získal niekoľko ocenení. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí 1. miesto v krajskej súťaži ZENIT v strojárstve, a to dva roky po sebe, 2. miesto na celoslovenskej súťaži ZENIT v tomto školskom roku a 6. miesto na Majstrovstvách Slovenska v programovaní CNC strojov. Svojím technickým myslením a pracovitosťou je vzorom a inšpiráciou pre mnohých spolužiakov.
Samuel Ondrija – žiak Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove. Úspechy získal v rôznych oblastiach. V geografickej olympiáde získal 1. miesto na krajskom kole a postúpil na celoštátne kolo. Píše aj poviedky a modernú poéziu. V celoslovenskej súťaži Medziriadky obsadil vo vlastnej tvorbe 2. miesto. Píše aj v nemeckom jazyku. Zúčastnil sa medzinárodnej súťaže písania príspevkov k spoločenským témam v nemčine, kde sa spomedzi 9 000 účastníkov umiestnil v top 150-tke. V celoslovenskej súťaži vydavateľstva Hueber získal dve 2. miesta za video aj príbeh. Školu reprezentuje aj v športových súťažiach, je členom žiackej školskej rady a aktívne organizuje rôzne podujatia v škole.
Erika Dubňanská – je žiačka Strednej priemyselnej školy v Bardejove. Najväčší úspech dosiahla s prácou Vibračná brúska formou 3D modelu v programe CREO v prestížnej celoslovenskej súťaži IPM STUDENT AWARD, kde obsadila 2. miesto. V 16-ročnej histórii tejto súťaže je jedinou žiačkou, ktorá získala popredné umiestnenie. Významné úspech dosahuje aj v recitačných súťažiach Hviezdoslavov Kubín a Vansovej Lomnička. Školu reprezentuje aj ako členka družstva Červeného kríža, pracuje v redakčnej rade školského časopisu a je aj podpredsedníčkou žiackej školskej rady. Aktívne organizuje rôzne mimoškolské podujatia, ktoré aj moderuje.
Viktória Malinčáková – žiačka Gymnázia v Medzilaborciach. Počas svojho štúdia sa aktívne podieľala na príprave všetkých školských podujatí, pravidelne prispievala do školského časopisu ŠOK a do regionálnych novín. Je predsedníčkou žiackej školskej rady a pracovala v mnohých projektoch ako KOMPRAX, Mini Erazmus či Mladiinfo Ambassador. V medzinárodnej Cene vojvodu z Edinburghu získala bronzovú cenu, ktorú si prevzala v Bratislave od britského veľvyslanca Andrewa Gartha za prítomnosti princa Edwarda. Programu Cena vojvodu z Edinburghu sa venuje aj ako vedúca, kde pripravuje 7 žiakov. Venuje sa aj dobrovoľníckej činnosti v neziskovej organizácii EduEra a v Bielorusku ako dobrovoľníčka učila deti angličtinu v detskom tábore.
Valéria Valeková – žiačka Strednej odbornej školy v Starej Ľubovni. Úspešne reprezentuje školu na rôznych odborných, literárnych a športových súťažiach. V odbornej súťaži SLOVAK BARISTA CUP junior v konkurencii žiakov z 25 škôl získala v roku 2017 špeciálne ocenenie od veľvyslanca Brazílie za veľmi dobrú techniku a nebojácnosť, v roku 2018 získala ocenenie za najlepšiu techniku mlynčeka a najlepší voľný nápoj. Je šéfredaktorkou školského časopisu ŠUM, ktorý pod jej vedením získal niekoľko ocenení. Zapája sa aj do celoslovenských literárnych súťaží ako Poetická Ľubovňa či Literárny Kežmarok. Školu reprezentuje aj vo volejbale, basketbale, stolnom tenise i florbale. Svojím nadšením a prístupom je vzorom pre mnohých mladých ľudí.
Samuel Krempaský – je žiakom Gymnázia arm. generála Ludvíka Svobodu v Humennom. Venuje sa hlavne prírodovedným predmetom. Úspešne reprezentuje školu najmä v informatických súťažiach, v matematickej a fyzikálnej olympiáde, kde dosiahol popredné umiestnenia v krajských i celoštátnych kolách. K najvýraznejším úspechom patrí získanie 1. miesta v celoštátnej súťaži iBobor a 3. miesto v krajskom kole súťaže ZENIT. Je veľmi ambiciózny, cieľavedomý so zmyslom pre spravodlivosť.
Hyacinta Urbanová – je žiačkou Strednej odbornej školy v Lipanoch, kde študuje odbor kozmetik. Vo svojom odbore patrí medzi najlepších, o čom svedčia aj úspechy, ktoré získala na celoslovenských súťažiach. V roku 2017 na súťaži v Nitre na tému Prírodná nevesta získala 3. miesto a v roku 2018 v tej istej súťaži, ale na tému Folklórna nevesta v silnej konkurencii stredných škôl opäť obhájila 3. miesto. V tomto roku bola členkou speváckej skupiny, ktorá v súťaži Ruské slovo, v kategórii skupinový spev, postúpila na celoslovenské kolo, kde obsadila 3. miesto. Aktívne sa podieľa aj na organizovaní rôznych školských a mimoškolských aktivít.
Petra Repelová – žiačka Strednej umeleckej školy v Kežmarku, odbor propagačné výtvarníctvo. Úspešne reprezentuje školu v Biblickej olympiáde, v ktorej postúpila na celoslovenské kolo, kde získala 3.miesto. V medzinárodnej súťaži Genius logicus získala ocenenia v národnom aj medzinárodnom meradle. Aktívne pracuje aj v žiackej školskej rade a svoje skúsenosti získané absolvovaním programu Aktívne občianstvo odovzdáva svojim spolužiakom. Je organizátorkou podujatia Uvítajme sa pri športe, ktorá je výsledkom projektu žiackej školskej rady. Pre mladých ľudí je rešpektovanou autoritou a pre pedagógov rovnocenným partnerom v diskusii.
Zuzana Ľos – Božiková – je žiačka Strednej priemyselnej školy vo Svidníku. Študuje odevný dizajn, venuje sa modelingu a predovšetkým módnej tvorbe. Aktívne sa zapája do rôznych odborných súťaží a prezentácie školy. O jej nadaní a kreativite svedčí aj predvádzanie jej modelov na Fashion show Lýdie Eckhart či na Fashin show recyklovanej módy Resonance v Bratislave. Svoje modely predvádzala aj v Grécku a Poľsku, kde v medzinárodnej súťaži Carpathian Art of Fashion obsadila 1. miesto.
Marián Tišliar – žiak Strednej priemyselnej školy v Snine. Je tvorivý, precízny a problémy dokáže riešiť s nadhľadom. S výbornými výsledkami sa zapája do vedecko-výskumných projektov a do súťaží, kde prejavuje svoj inovačný talent pri tvorbe a realizácii projektov. K najvýraznejším úspechom patrí jeho umiestnenie na majstrovstvách Slovenska v CNC sústružení a frézovaní, kde sa umiestnil na 3. mieste a v celoslovenskom kole súťaže Zenit v strojárstve, kde v silnej konkurencii získal 3. miesto. Aktívne sa zapája aj do projektov, ktoré sa v škole implementujú, najmä do projektov v rámci Erasmus+ a Euroscola, kde výrazne prispel ku skvalitňovaniu odbornej prípravy.
Katarína Krupková – je žiačkou Gymnázia v Poprade. Mimoriadne úspechy dosiahla v angličtine. Každoročne sa zúčastňuje olympiády v anglickom jazyku. V krajskom kole získala dvakrát 2. miesto a štyrikrát 1. miesto. Na celoštátnom kole získala dvakrát 1. miesto a aj v tomto školskom roku v rámci elity z celého Slovenska to bolo jej absolútne víťazstvo. Ocenenie získala aj v európskej súťaži o najlepšieho mladého prekladateľa Juvenes Translatores a v súťaži v rámci EÚ pod názvom Best in English sa umiestnila na 56. mieste z 15 107 žiakov. Zapája sa aj do mimoškolského života školy a pomáha pri organizovaní rôznych podujatí či už pre žiakov školy alebo pre žiakov základných škôl.
Matúš Fedorčák – je žiakom Strednej odbornej školy technickej v Humennom v odbore mechanik – elektrotechnik. Dosahuje vynikajúce úspechy v rôznych súťažiach. V celoslovenskej súťaži Mladý mechatronik získal 2. miesto, 1. miesto v krajskom kole súťaže Zenit a postup na celoslovenské kolo, kde získal 6. miesto. Najvýraznejším úspechom je však 1. miesto v celoslovenskom kole elektrotechnickej olympiády s projektom Autonómne vozidlo. Matúš je žiakom, ktorý okrem úspechov v odborných súťažiach sa aktívne zapája aj do organizácie školských a mimoškolských podujatí.
Jozef Mizerák – snaživý a vytrvalý žiak Gymnázia v Lipanoch. Výborné výsledky dosahuje v prírodovedných predmetoch, najmä vo fyzike. Zaujíma sa hlavne o astronómiu a v súťaži Čo vieš o hviezdach sa umiestňoval na popredných miestach v krajských aj celoštátnych kolách. V celoslovenskej súťaži Astronomický korešpondenčný seminár sa umiestnil na 1. mieste. V rámci stredoškolskej odbornej činnosti s prácou Pozorovanie nočnej oblohy sa umiestnil na 3. mieste a zhotovil aj originálnu učebnú pomôcku. Svoje vedomosti prakticky uplatňuje aj v rôznych mimoškolských aktivitách, ktoré sa realizujú v škole aj mimo nej v oblasti enviromentálnej výchovy, turistiky i cykloturistiky.
Daniel Britan – je žiakom Strednej odbornej školy v Snine. Počas štúdia reprezentoval školu na verejnosti a aktívne sa zapájal do súťaží Castrol Junior Košice a Mladý záchranár. Jeho najväčším úspechom bolo získanie ceny Ministerstva hospodárstva v súťaži TOP výrobok na súťaži Mladý tvorca v Nitre za učebnú pomôcku výmena rozvodového remeňa. Angažuje sa aj v charitatívnej činnosti a pomoci iným. Je predsedom žiackej školskej rady. Je ukážkou mladého, šikovného a dynamického študenta.