Cena Prešovského samosprávneho kraja za rok 2016
Laureátov na Cenu Prešovského samosprávneho kraja za rok 2016 zvolili poslanci Zastupiteľstva PSK.
Cenu PSK za rok 2016 získali:
- Ladislav a Peter Škantárovci, olympijskí víťazi vo vodnom slalome – za mimoriadne športové výsledky dosahované na medzinárodnej úrovni a propagáciu Prešovského kraja
- Samuel Andrejčík, paralympijský víťaz v boccii – za mimoriadne športové výsledky dosahované na medzinárodnej úrovni a propagáciu Prešovského
- Gréckokatolícka charita Prešov – krajaza povzbudenie viery, dlhoročnú angažovanú pomoc ľuďom v núdzi a pri príležitosti 25. výročia založenia
Slávnostné odovzdávanie Ceny PSK sa uskutočnilo 20. decembra 2016 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Fotogaléria
Ladislav a Peter Škantárovci, olympijskí víťazi vo vodnom slalome
Ladislav a Peter Škantárovci, rodáci zo Spišskej Starej Vsi, patria k slovenskej vodáckej špičke.
Vodnému slalomu sa venujú od roku 1991. Začínali v klube Pieniny Červený Kláštor a v roku 1997 prestúpili do klubu ŠK Zamatex Spišská Stará Ves. Už o rok neskôr sa po prvýkrát stali členmi juniorského reprezentačného družstva a zúčastnili sa prvých juniorských majstrovstiev sveta. Od roku 2001 sú členmi Športového centra polície, v ktorom ich posledných osem sezón trénuje Juraj Minčík.
Húževnatosť a vytrvalosť Škantárovcov i zlepšenie tréningových podmienok priniesli výrazné výsledky aj v seniorskej kategórii. Bronzové medaily z Perthu v roku 2003 zo Svetového pohára boli začiatkom priam nepretržitej šnúry medailových umiestnení na najvýznamnejších svetových podujatiach. Škantárovci sú trojnásobní víťazi celkového poradia Svetového pohára. Na majstrovstvách Európy dosiahli trikrát zlato, jedenkrát striebro a trikrát bronz. Trojnásobnými bronzovými medailistami sa stali i na svetových šampionátoch v rokoch 2011, 2013 a 2014 a majstrami sveta v roku 2009.
Nesporne výnimočné úspechy vyniesli Škantárovcom umiestnenia na popredných miestach v rôznych anketách. K dokonalosti už chýbala len kvalifikácia na olympiádu. Tá sa dostavila na Majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši, kde v silne konkurenčnom prostredí definitívne získali olympijskú miestenku. Škantárovci ju zužitkovali najlepším spôsobom.
11. augusta 2016 brazílske Rio de Janeiro prinieslo na Slovensko fantastickú správu. Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci sa stali olympijskými víťazmi vo vodnom slalome. Vo finále predviedli spanilú jazdu a zdolali všetkých konkurentov.
Samuel Andrejčík, paralympijský víťaz v boccii
Samuel Andrejčík, telesne ťažko postihnutý športovec pripútaný na invalidný vozík, je v súčasnosti jednou z najväčších hviezd boccistického tímu Slovenskej republiky.
Narodil sa v roku 1996 v Prešove. Žije v Snine, kde absolvoval Strednú priemyselnú školu. V súčasnosti študuje na Technickej univerzite v Košiciach. Športovej disciplíne – boccii, sa začal venovať ako stredoškolák v roku 2010. Hra, ktorej podstatou je hádzanie loptičiek čo najbližšie k špeciálnej terčovej lopte nazvanej jack, je určená pre ľudí pripútaných na invalidný vozík a od roku 1984 patrí medzi paralympijské športy.
Pre Samuela je šport motiváciou byť stále lepší a dosahovať aj napriek hendikepu náročné ciele. To sa odrazilo aj na jeho športovej kariére, počas ktorej si siahol na najvyššie méty.
V roku 2012 získal 3. miesto na majstrovstvách Slovenska a zlato na Medzinárodných hrách telesne postihnutej mládeže do 21 rokov v Brne. O rok neskôr 1. miesto na majstrovstvách Slovenska v pároch a druhé miesto v jednotlivcoch, v roku 2013 vybojoval aj historicky prvé slovenské zlato na medzinárodnej úrovni a stal sa majstrom Európy. Nesmierna húževnatosť a tréningová drina priniesli Samuelovi úspechy aj v ďalších rokoch – prvé miesta z majstrovstiev Slovenska v rokoch 2014 a 2015 a početné umiestnenia na turnajoch.
Doteraz najúspešnejším bol pre Samuela Andrejčíka rok 2016. Na paralympiáde v Riu de Janeiro vo svojej disciplíne získal pre Slovenskú republiku dva cenné kovy, a to zlatú medailu v súťaži tímov a striebornú medailu ako jednotlivec v športovej disciplíne boccia. Tieto výsledky ho katapultovali medzi najúspešnejších slovenských športovcov.
Gréckokatolícka charita Prešov
Gréckokatolícka charita Prešov začala písať svoju históriu pred štvrťstoročím. Vznikla na podnet sídelného prešovského biskupa, Jeho Excelencie Mons. Jána Hirku v roku 1991 a právnu subjektivitu nadobudla o päť rokov neskôr. Pod súčasným názvom ju poznáme od roku 2009.
Celú svoju činnosť zasvätila sociálne i zdravotne slabším, odkázaným na pomoc iných. V roku 1993 sprevádzkovala zariadenie pre ľudí bez domova pod menom Dom Charitas. Už o štyri roky neskôr spustila projekt resocializačného systému – Cesta k domovu. Unikátny príklad spolupráce nadväzujúcich zariadení a služieb prepojil nízkoprahové denné centrum, poradenské sociálne centrum, nocľaháreň, útulok i domov na pol ceste. Zastrešuje aj aktivity resocializačného strediska, klubu pre závislých a stredísk pracovnej terapie. Od roku 2002 tvorí a distribuuje pouličný časopis Cesta.
Pôsobenie Gréckokatolíckej charity Prešov sa pritom neobmedzuje len na mesto Prešov. V Starej Ľubovni prevádzkuje Dom svätej Anny pre deti a mladých ľudí so zdravotným postihnutím, vo Svidníku domov na polceste, v Sačurove a v Humennom denné stacionáre. Nezištnú pomoc poskytuje aj cez Agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Vďaka zanietenosti a obdivuhodnému pracovnému nasadeniu zamestnancov, Gréckokatolícka charita Prešov pomáha v šiestich mestách, v dvadsiatich zariadeniach a v rámci Prešovského samosprávneho kraja ročne viac ako 1800 ľuďom a rodinám v núdzi.