Juraj Macák sa narodil 11. apríla 1909 v Myslave.
Vyštudoval teológiu na Karlovej univerzite. 10. februára 1935 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil ako kaplán v Trebišove, Košiciach, Valalikoch. V roku 1950 bol päť mesiacov väznený v prešovskej väznici na samotke, neskôr dva roky v Mučeníkoch, Novákoch, Mladej Boleslavi, Ilave i Plzni.
V Ilave sa Juraj Macák zoznámil s významným slovenským archeológom, prof. Vojtechom Budinským-Kričkom, čo ovplyvnilo jeho budúcu archeologickú činnosť. Obľúbenej archeológii sa ako externý spolupracovník profesora Budinského-Kričku začal venovať po nástupe do maličkého Brehova na Zemplíne.
Archeológii sa venoval celých 21 rokov pôsobenia v tejto obci. V roku 1987 odišiel do dôchodku. Ten trávil najprv v Kapušanoch a posledné roky žije v kňazskom dome vo Veľkom Šariši. Svojou činnosťou si Juraj Macák získal rešpekt v odborných kruhoch. Je členom Slovenskej archeologickej spoločnosti.
Za 21 rokov Juraj Macák povrchovo preskúmal celý vranovský región, mnoho lokalít, ktoré sú už dnes nenávratne zničené . Pomohol objaviť Sedliská, Sečovskú Polianku, Nižný Hrušov a mnohé iné. S menom Juraja Macáka sa bude spájať aj objav zaniknutého vranovského kostola, ktorého základové murivo sa skúmalo v minulom roku.
Úzkou spoluprácou s prof. Budinským-Kričkom sa jeho nálezy a objavy dostávali do povedomia širokej verejnosti.
Sú ľudia, ktorí napriek nepriazni osudu, problémom a prenasledovaniu vyorú hlbokú brázdu. Jurajovi Macákovi je dopriaty nielen dlhý, ale aj bohatý život, naplnený rôznorodou činnosťou – prácou kňaza, vlastenca, archeológa.