PSK pripravuje varovný systém pred bleskovými povodňami
Projektom Flopres reaguje prešovská krajská samospráva na opakujúce sa povodňové udalosti na svojom území, ktoré sú zapríčinené zvyšujúcou sa frekvenciou a intenzitou zrážok a zároveň nevhodnými spôsobom využívania krajiny zvyšujúcim povrchový odtok. Zameriava sa v ňom na sledovanie vytipovaných rizikových oblastí cez inštaláciu niekoľkých desiatok hladinomerov na tokoch a cez následný zber dát. Pre jeho implementáciu v území získal alokáciu 346-tisíc eur a spolufinancuje ho z európskeho finančného nástroja pre oblasť životného prostredia a klímy LIFE. Cezhraničným partnerom PSK vo Flopres-e je Malopoľské vojvodstvo.
Realizácia projektu sa aktuálne prehupla do svojej ďalšej fázy, ktorú priblížilo aj nedávne stretnutie (29. mája) realizované na Úrade PSK za účasti zástupcov samospráv z kraja, ako aj partnerov. Jeho cieľom bolo predstaviť odbornej a laickej verejnosti súčasný stav implementácie Flopres-u a jeho prínosy pre posilnenie odolnosti obcí a ich obyvateľov voči udalostiam súvisiacich so zmenou klímy. Odborné podujatie tiež prinieslo návrh vhodných prírode blízkych riešení v povodňovej ochrane, s cieľom podnietiť miestne komunity a orgány efektívne spolupracovať pri ich širšom uplatňovaní.
Jedným z riešení opakovaných povodní je aj aktuálne pripravovaný predpovedný a varovný systém. Pilotne má byť nasadený na troch povodiach PSK, a to konkrétne v povodí Ladomírky, Šibskej vody a Malej Svinky. Výstrahu pred bleskovými povodňami bude zabezpečovať pre 36 obcí v povodí týchto tokov. Práve výber optimálneho rozmiestnenia a inštalácie týchto staníc, a to predovšetkým z hľadiska majetkovo-právnych vzťahov, monitorovania ich funkčnosti a zabezpečenia bolo aj témou spoločnej diskusie so starostami obcí.
Systém včasnej notifikácie by mal pracovať na integrácii krátkodobej meteorologickej predpovede, radarových informácií o zrážkových úhrnoch, ako aj na integrácii IoT snímačov a metód hydrologického modelovania. V reálnom čase má poskytovať informácie o aktuálnych klimatických, hydrologických a pôdno-vlhkostných charakteristikách územia, ako aj samotné varovania pred rizikom prívalových povodní. Miestne obyvateľstvo vo vybraných oblastiach tak bude včas a lepšie pripravené na mimoriadne udalosti. Celkovo to prinesie zefektívnenie manažmentu rizík a zmiernenie dopadov prívalových povodní.
V modelových územiach PSK sa má konkrétne nainštalovať až 39 IoT (internetových) hladinomerov na tokoch, kde sa v súčasnosti neprevádzkujú hydrologické meracie stanice. V rámci zberu dát poskytnú informáciu o vodnom stave a prekročení jeho kritických hodnôt. Zároveň budú slúžiť pre kalibráciu a validáciu zrážkovo-odtokového predpovedného modelu. V modelových slovenských povodiach sa taktiež nainštaluje 20 hydrometeorologických staníc s meraním zrážok, teploty a vlhkosti pôdy.
Okrem samotného predpovedného systému má byť súčasťou aktivít projektu aj expertný modul založený na WEB GIS technológii. Na základe rozsiahlej databázy priestorových údajov o povodiach umožní analyzovať hydrologické procesy, identifikovať rizikové oblasti z hľadiska hrozby bleskových povodní a následne navrhovať opatrenia.
Doba realizácie projektu Flopres je tri roky s predpokladaným ukončením v auguste 2026.Jeho hlavným koordinátorom je spoločnosť Esprit z Banskej Štiavnice. Medzi pozorovateľov projektu patria aj mestá Prešov, Košice a Inovačné centrum Košického kraja.
Autor: Oddelenie komunikácie
V Prešove 31. 5. 2024
Aktualizované: 4. 6. 2024