Tridsať rokov činnosti Euroregiónu Tatry
SpäťPod záštitou prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu sa tento týždeň v Nowom Targu uskutočnila konferencia pri príležitosti osláv 30. výročia založenia slovensko-poľského Euroregiónu Tatry. Predstavitelia slovenských a poľských diplomacií, štátnych orgánov a inštitúcií, regionálnej a miestnej samosprávy, ale i obchodných komôr či ďalších subjektov rekapitulovali úspešnú činnosť združenia a predstavili vízie ďalšieho rozvoja slovensko-poľského pohraničia. Súčasťou konferencie bol aj Prešovský samosprávny kraj, ktorý zastupoval jeho podpredseda Štefan Bieľak.
Hostia v Nowom Targu zároveň otvorili i tému potreby prijatia makroregionálnej Karpatskej stratégie. Súčasnému vicemaršálkovi Malopoľského vojvodstva Witoldovi Kozlowskemu bolo udelené Čestné členstvo Euroregiónu Tatry a medzi Združením Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku a Zväzkom Euroregión Tatry so sídlom v Nowom Targu sa podpísala Zmluva o ďalšej spolupráci, ktorá stanovila smerovanie ďalšej činnosti.
Konferencia sa konala v rámci malého projektu „Propagácia efektov cezhraničnej spolupráce Združenia Euroregión Tatry a Združenia Euroregión Tatry ako kľúča k rozvoju poľsko-slovenského pohraničia“ a bola spolufinancovaná Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo zdrojov EÚ v rámci Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021-2027.
Vzniku Euroregiónu Tatry predchádzalo v roku 1993 podpísanie Deklarácie samosprávnych orgánov územných častí Poľskej a Slovenskej republiky o projekte vytvorenia cezhraničného združenia. Združenie bolo následne založené 26. augusta 1994 v Nowom Targu. Dnes zahŕňa územie veľké 11 000 km2, tvorí ho 142 miest a obcí na oboch stranách hranice s 900-tisíc obyvateľmi, z toho 112 sú slovenské miestne samosprávy z jedenástich okresov. V rámci územia PSK ide o okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov a Levoča.
Cieľom združenia je vytvárať vhodné podmienky pre rozvoj spolupráce prihraničných regiónov medzi slovenskou a poľskou stranou v záujme hospodárskeho, kultúrneho rozvoja a ochrany krajiny. Zároveň sa zameriava na zabezpečovanie vzájomného sprostredkovania informácií v oblasti samospráv.
V priebehu svojej existencie dosiahol Euroregión Tatry značné úspechy v podobe zrealizovaných projektov za stovky miliónov eur. Inicioval a bol účastníkom mnohých kultúrnych a športových podujatí, ako napr. Euroregión bez hraníc, Dni slovenskej kultúry v Poľsku, Dni poľskej kultúry na Slovensku, Slovensko-poľské ekonomické fórum, Fórum miest Euroregiónu Tatry a iných.
Prešovský samosprávny kraj sa stal členom slovenského Združenia Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku v roku 2023. Vstupom chce posilňovať existujúcu cezhraničnú spoluprácu, zapájať sa priamo do konkrétnych cezhraničných aktivít s cieľom lepšej koordinácie, výmeny potrebných skúsenosti a informácií aj posilniť spoluprácu pri realizácii Programu Interreg 2021-2027.
Autor: Oddelenie komunikácie
V Prešove 24. 10. 2024
Aktualizované: 24. 10. 2024