Na župných školách pôsobí už 80 mentorov
Späť
Budovanie pozitívnych vzťahov ku škole, zvládanie osobných a školských prekážok, zvýšenie motivácie k učeniu a sebarozvoju, eliminácia predčasného odchodu žiakov zo školy, šikanovania a zlých vzťahov na škole. To všetko si dáva za cieľ program mentoringu a tútoringu, ktorý je súčasťou desiatich župných stredných škôl zapojených do národného projektu Zlepšenie stredného odborného školstva v PSK II.
Stal sa predmetom aj nedávneho zasadnutia Regionálnej platformy pre stredné odborné vzdelávanie v Prešovskom samosprávnom kraji. Jeho členovia sa stretli v pondelok 24. marca v priestoroch župného úradu, aby program zhodnotili a zároveň ocenili autora víťazného loga, ktoré bude program prezentovať na jeho aktivitách, produktoch a dokumentoch.
Projekt priniesol na desiatich školách PSK – troch v Prešove, rovnako aj v Bardejove, Humennom, Poprade, Staraj Ľubovni, Svidníku, Svite i Vranove nad Topľou vytvorenie mentorských tímov, ktoré sa v danej téme najprv vzdelávali a neskôr absolvovali workshopy pre podporu ich profesijných kompetencií. Mentorské tímy získali podporu aj v osobe externého supervízora, ktorý školu vedie pri implementácií myšlienky mentoringu a tútoringu a plánovaní jej ďalších aktivít.
V každej z projektových škôl sa napokon vytvorili päťčlenné mentorské a tútorské tímy zložené v priemere z dvoch pedagogických zamestnancov a troch žiakov. Po roku implementácie sa počet takzvaných peer mentorov-žiakov rozrástol na 44 a počet mentorov- učiteľov na 37, čo spolu aktuálne predstavuje 81 členov mentoringových tímov. Ich počet však nie je konečný. Národný projekt s programom tútoringu a mentoringu s rozpočtom viac ako 6,5 mil. eur sa totiž bude realizovať až do decembra 2027.

Žiaci ako členovia mentoringového tímu svojich spolužiakov usmerňujú v oblastiach, akými je adaptácia v škole, orientácia v jej priestoroch, vzťahy s učiteľmi a v kolektíve a mladším spolužiakom tiež poskytujú poradenstvo pri učení. Zároveň sú súčinní pri organizovaní a realizácii skupinových a adaptačných aktivít.
Hlavnou úlohou mentorov učiteľov je individuálna podpora rozvoja osobnostných a vzdelávacích potrieb žiakov. Vedú konzultácie a neformálne rozhovory s cieľom, aby sa žiak cítil vypočutý, v bezpečí a mal pocit, že jeho potrebám sa niekto venuje.
Proces etablovania a rozvíjania myšlienky mentoringu priniesol aj potrebu jednotnej prezentácie. PSK preto v tejto súvislosti spustil súťaž o logo mentoringu, ktoré ho má prezentovať na propagačných predmetoch, vizuáloch a dokumentoch škôl aj na aktivitách mentorských tímov.
Súťaž mala dve kolá, pričom z každej školy mohli do finále postúpiť dve logá. Za postupujúce logo hlasovali samotní žiaci. Druhé kolo súťaže už zastrešovali experti z marketingovej pracovnej skupiny národného projektu. Pod víťazné logo sa napokon podpísal Tobias Ronner zo Strednej odbornej školy technickej v Poprade. Vyobrazil v ňom dve osoby podávajúce si ruky v tvare písmena M (mentoring) a T (tútoring).

Regionálna platforma PSK je poradným orgánom Odboru školstva PSK. Jej úlohou je prenášať potreby a zistenia, ktoré vzišli v procese implementácie aktivít národného projektu z prostredia škôl k spolupracujúcim partnerom, v ktorých kompetencii je meniť stratégie a koncepcie vzdelávania. Ide o zamestnávateľov, stavovské a profesijné organizácie a inštitúcie s rozhodujúcou právomocou v oblasti vzdelávania. Cieľom je zlepšovať stredné odborné školstvo identifikovaním problémových oblasti, posilňovaním kompetencií pedagogických zamestnancov a hľadaním usmernení a riešení nastolených otázok.
Autor: Oddelenie komunikácie
V Prešove 26. 3. 2025
Aktualizované: 26. 3. 2025