Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013
V rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007 -2013 začal 1.marca 2010 Prešovský samosprávny kraj realizovať v spolupráci s domácim a zahraničným partnerom projekt s názvom „Vzdelaním k partnerstvám a rozvoju regiónov II“, spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Základom spolupráce partnerov projektu v oblasti ľudských zdrojov a regionálneho rozvoja bola dohoda o spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom a Podkarpatským vojvodstvom, ktorá bola podpísaná v Medzilaborciach dňa 16. 10. 2008. V zmysle dohody sa obidve regionálne samosprávy zaväzujú podporovať rozvoj spolupráce prostredníctvom vzájomných kontaktov a oficiálnych návštev predstaviteľov oboch regiónov, koordináciou spoločnej činnosti pri príprave a realizácii spoločných projektov v rámci programov Európskej únie, podporou spolupráce medzi rôznymi subjektmi sídliacimi na území oboch regiónov, vytváraním spoločných stratégií a koncepcií týkajúcich sa cezhraničnej spolupráce, vzájomnou výmenou informácií a skúseností ako aj organizovaním spoločných propagačných akcií na území oboch regiónov a v zahraničí.
Projekt svojimi aktivitami a zameraním nadväzuje na projekt s názvom „Vzdelaním k partnerstvám a rozvoju regiónov I“, ktorý bol v roku 2006 realizovaný prostredníctvom Programu Iniciatívy spoločenstva INTERREG III A Poľsko – Slovenská republika. Projekt „Vzdelaním k partnerstvám a rozvoju regiónov II“ bol zameraný na vytváranie nových partnerstiev a rozvíjanie už existujúcich partnerstiev a na vzdelávanie a rozvoj ľudských zdrojov, regiónov a prihraničných oblastí. V rámci aktivít boli zorganizované stretnutia vedúcich predstaviteľov prihraničných regiónov, ako aj stretnutia obyvateľov a mládeže so zámerom zvýšiť povedomie o kultúre a spôsobe života jednotlivých regiónov zapojených do realizácie projektu. Úpravou priestorov Školiaceho a vzdelávacieho centra Prešovského samosprávneho kraja a jeho materiálno-technického vybavenia boli vytvorené základné podmienky pre intenzívne vzdelávanie ľudských zdrojov. Je možné konštatovať, že projekt zlepšil spoluprácu medzi partnermi prostredníctvom výmeny informácií s využitím získaných výsledkov a skúseností partnerov, čím prispel k efektívnemu rozvoju ľudského potenciálu, posilneniu vzťahov medzi partnermi, a tým aj podpore sociálno-ekonomického rozvoja regiónu.
Hlavným cieľom projektu bolo zintenzívnenie cezhraničnej spolupráce na regionálnej a miestnej úrovni v oblastiach pôsobnosti samospráv na oboch stranách hranice a vytvorenie možností pre vzdelávanie a výmenu informácií.
Projekt „Vzdelaním k partnerstvám a rozvoju regiónov II.“ prispeje k rozvoju a posilneniu spolupráce medzi komunitami na oboch stranách hranice prostredníctvom kontaktov medzi ľuďmi. Projekt je zameraný na vytváranie nových partnerstiev a rozvíjanie už existujúcich partnerstiev, dôjde k vzdelávaniu a rozvoju ľudských zdrojov, regiónov a prihraničných oblastí. Zameriava sa na organizovanie stretnutí vedúcich predstaviteľov prihraničných regiónov, ako aj na stretnutia obyvateľov a mládeže so zámerom zvýšiť povedomie o kultúre a spôsobe života jednotlivých regiónov zapojených do realizácie projektu. Napomôže tým pri zbližovaní obyvateľov prihraničných oblastí a pri rozvoji spolupráce medzi regiónmi. Zlepší sa spolupráca medzi partnermi, a to prostredníctvom výmeny informácií, využitím získaných výsledkov a skúsenosti partnerov, čím projekt prispeje k efektívnemu rozvoju ľudského potenciálu, posilneniu vzťahov medzi partnermi, a tým aj pri podpore socio – ekonomického rozvoja regiónu.
V rámci realizácie projektu sa uskutočnila 1. aktivita Úvodné stretnutie partnerov a žiadateľa v Rzeszowe. V súčasnosti prebieha realizácia 2. aktivity.
Druh projektu: Dopytovo-orientovaný
Zmluva o poskytnutí finančného príspevku č.: PL-SK/PO/IPP/WP/02
Prijímateľ: Prešovský samosprávny kraj
Obdobie realizácie projektu: 03/2010 – 09/2010
Oprávnené výdavky: 58 040.00 EUR
Sekundárnou cieľovou skupinou budú:
V rámci realizácie projektu „Vzdelaním k partnerstvám a rozvoju regiónov II“ , z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007 – 2013, ktorá sa v týchto dňoch už blíži ku koncu, boli doposiaľ zrealizované takmer všetky aktivity.
Medzi najdôležitejšie, ktoré sa uskutočnili, patria:
V dňoch 30. 08. 2010 – 31. 08. 2010 sa uskutočnila už spomínaná aktivita Stretnutie predstaviteľov VÚC s partnermi z powiatu Rzeszów, z Podkarpatského vojvodstva, za účelom výmeny skúsenosti a zintenzívnenia spolupráce na oboch stranách hranice a vytvorenia ešte stabilnejšieho partnerstva.
Jej cieľom bolo okrem iného aj napĺňanie Dohody o medziregionálnej spolupráci medzi Podkarpatským vojvodstvom a Prešovským samosprávnym krajom.
Stretnutie otvoril a účastníkov privítal pán Ragan, podpredseda VÚC, ktorý zároveň predstavil jednotlivých členov slovenského partnera. Za poľskú stranu účastníkov privítala a poľských kolegov predstavila pani Urszula Bilo, sekretár Rzeszowského powiatu, teda v našom poňatí riaditeľ Rzeszowského úradu.
Po úvodných prezentáciách, ktoré sú súčasťou tejto informácie, sa účastníci rozdelili do pracovných skupín podľa jednotlivých oblastí, nasledovne:
Dané oblasti boli (po viacerých konzultáciách realizačného tímu s poľským koordinátorom a navrhovanými expertmi za poľskú stranu, ako aj po dôslednom preštudovaní strategických dokumentov oboch strán, a samozrejme, v súlade s Dohodou o medziregionálnej spolupráci medzi Podkarpatským vojvodstvom a Prešovským samosprávnym krajom) oboma partnermi navrhnuté a odsúhlasené ako aj témy do diskusie, v rámci ktorých partneri pracovali a tvorivo diskutovali počas svojho pobytu v Prešove. Pre zaujímavosť v prílohe pripájame materiál s rozdelením tém do korešpondujúcich oblastí.
Počas dvojdňového stretnutia partneri okrem iného navštívili aj Inovačné partnerské centrum, sociálne domovy a hvezdáreň, subjekty v pôsobnosti PSK.
Výsledkom pracovného stretnutia budú vďaka osobným stretnutiam konkrétne návrhy na ďalšiu spoluprácu. Aj tieto výstupy po spracovaní budú súčasťou informácie o aktuálnom stave implementácie projektu.
PhDr. Monika Štoffová,
koordinátor projektu
Publikované: 15. 11. 2023
Aktualizované: 15. 11. 2023