Ocenenie pre najúspešnejších pedagógov a žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 26. júna 2017 pri príležitosti ukončenia školského roka 2016/2017 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
Ocenení pedagógovia 2017 – držitelia plakety Sophista pro regione
Mgr. Anna Lažová – učiteľka slovenského jazyka na Spojenej škole vo Svidníku. Angažuje vo viacerých projektoch školy, no najmä v príprave žiakov na súťaže Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín, Prečo mám rád slovenčinu ai.
Ing. Lukáš Roguľa – majster odborného výcviku na Spojenej škole Juraja Henischa v Bardejove. Svoje skúsenosti a zanietenosť uplatňuje aj v príprave žiakov na súťaže ZENIT a stredoškolskú odbornú činnosť, v ktorých žiaci dosahujú výrazné úspechy.
Ing. Anna Lorencovičová – riaditeľka Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Poprade – Matejovciach, ktorá pod jej vedením prešla výraznou inováciou a modernizáciou. Škola je Centrom odborného vzdelávania a prípravy v elektrotechnike.
Ing. Martina Gánovská – učiteľka chémie a biológie na Strednej odbornej škole vo Svite. Je členkou odbornej komisie pri Štátnom inštitúte pre odborné vzdelávanie. Žiakov pripravuje na chemickú olympiádu, kde zaznamenala mnoho vynikajúcich úspechov na celoslovenskej úrovni.
Mgr. Stanislav Kráľ – riaditeľ Spojenej školy v Čaklove. Venuje sa výchove a vzdelávaniu rómskej mládeže a pracoval tiež ako člen expertnej skupiny na výchovu rómskej mládeže pri ministerstve školstva.
Mgr. Klára Bystřická – pôsobí na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Prešove ako učiteľka hudobnej výchovy. 20 rokov viedla spevácky zbor Gaudeamus a v súčasnosti vedie hudobno-literárne zoskupenie Lingua et Musica.
Mgr. Stanislav Protivňak – hlavný majster na Strednej odbornej škole Andyho Warhola v Medzilaborciach. Zaslúžil sa o otvorenie dvojročných učebných odborov pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Pod jeho vedením žiaci pripravujú a úspešne prezentujú svoje výrobky na celoštátnej výstave Mladý tvorca v Nitre.
RNDr. Monika Onufráková – zástupkyňa riaditeľa Gymnázia arm. gen. Ludvíka Svobodu v Humennom. Bola koordinátorkou práce s mládežou a podieľala sa na vzniku prvej žiackej školskej rady. Popri odbornej práci svoj čas venovala aj projektom na odstránenie bariér voči hendikepovaným deťom a starým ľuďom.
MUDr. Monika Bendíková – učí na Strednej zdravotníckej škole v Poprade predmet zdravie a klinika chorôb, ktorý zahŕňa viaceré medicínske odbory. Jej rukami prešli stovky žiakov, ktorí našli uplatnenie v nemocniciach na Slovensku aj v zahraničí.
Ing. Miroslav Vrabeľ – učiteľ odborných predmetov na Strednej odbornej škole podnikania v Prešove. Je koordinátorom pre informatizáciu, administrátorom webového sídla školy . Výraznou mierou prispel k zvýšeniu ratingu školy na stupeň A.
Ing. Valeria Brenišinová – učiteľka odborných ekonomických predmetov na Obchodnej akadémii v Poprade. Žiaci pod jej vedením dosahujú popredné umiestnenia na celoštátnej i medzinárodnej úrovni vo wordprocessingu – profesionálnom spracovaní textu na počítači.
MUDr. Marián Kríž, PhD. – lekár, ktorý vyučuje odborné predmety na Strednej zdravotníckej škole v Prešove. Výnimočnosť jeho pedagogickej činnosti spočíva v prepojení teórie s praxou.
Bc. Anna Kseňáková – majsterka odborného výcviku na Strednej odbornej škole v Starej Ľubovni. Je vedúcou elokovaného pracoviska v Lomničke, kde sa venuje výchove a vzdelávaniu rómskych žiakov.
Ing. Mária Flussová – pracuje ako učiteľka odborných stavebných predmetov a angličtiny na Strednej priemyselnej škole v Poprade. Aktívne sa podieľala na projektovej činnosti školy v projektoch Comenius, Leonardo a Erasmus. Je iniciátorkou a autorkou Európskej charty mobility.
RNDr. Jozef Gajdoš – zástupca riaditeľa školy na Gymnáziu na Konštantínovej ulici v Prešove. Aktívne sa podieľal na projektovej činnosti školy. Významne podporoval propagáciu prírodovedných predmetov, čím obohatil výchovno-vzdelávací proces .
Mgr. Viktória Poliaková – učiteľka slovenského jazyka na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove. Zaslúžila sa o popularizáciu školy v regióne ako spoluautorka publikácií a autorka mnohých článkov o škole.
Mgr. Michal Kulpa – majster odborného výcviku na Strednej odbornej škole v Lipanoch. Už niekoľko rokov pripravuje žiakov na súťaž MEĎ, kde jeho zverenci dosahujú popredné umiestnenia.
Pavol Skladan – učiteľ telesnej výchovy na Strednej odbornej škole Majstra Pavla v Levoči. Pod jeho vedením dosahujú žiaci školy popredné umiestnenia v krajských aj celoštátnych kolách v cezpoľnom behu, ľahkej atletike, ale aj v kolektívnych športoch ako volejbal, basketbal či hádzaná.
PaedDr. Ľudmila Tobiášová Rovňáková – učiteľka biológie a hudobnej výchovy na Gymnáziu J. A. Raymana v Prešove. So záujmom sprístupňuje biológiu v každodennom živote. Je scénaristkou a režisérkou viacerých podujatí a koncertov školy.
Ing. Ján Motešický – učiteľ, organizátor a tímlíder na Gymnáziu vo Vranove nad Topľou. V práci s nadanými žiakmi dosahuje významné úspechy v stredoškolskej odbornej činnosti vo fyzike a robotických súťažiach RoboRave a JuniorInternet.
Ocenení žiaci 2017 – držitelia plakety Lux mentium
Ľuboslava Hankovská – žiačka Hotelovej akadémie Jána Andraščíka v Bardejove. Zapája sa do mnohých súťaží ako Bosákova cena či stredoškolská odborná činnosť, aktívna je v speváckej skupine Melody, pracuje v školskom časopise Hotelieri. Školu a mesto reprezentuje na rôznych kultúrnych podujatiach.
Róbert Galanda – žiak Strednej priemyselnej školy v Snine. S výbornými výsledkami sa zapája do vedecko-výskumných projektov a súťaží v oblasti strojárstva, reprezentoval školu na Majstrovstvách SR v CNC frézovaní a v súťaži Zenit a Strojár. Ivana Rošková – žiačka Strednej odbornej školy vo Svite. Školu reprezentovala na viacerých súťažiach v odbore chémia a v anglickom jazyku. Na celoslovenskom kole chemickej olympiády obsadila 3. miesto a bola vybratá na medzinárodné sústredenie GRAND PRIX.
Dávid Revák – žiak Gymnázia v Snine. Aktívne sa zaujíma o slovenskú a svetovú politickú situáciu. Zapojil sa do mentorského programu LEAF TALENT GUIDE a do projektu Erasmus+ a Euroscola. Komunikuje s poprednými osobnosťami politického života, organizuje prednášky a diskusie na aktuálne témy.
Štefan Slavkovský – žiak Gymnázia v Poprade. Mimoriadne úspechy dosahuje v oblasti matematiky, fyziky a chémie. Bol členom reprezentačného tímu Slovenska na Medzinárodnej olympiáde mladých vedcov v Indonézii, kde získal pre Slovensko bronzovú medailu.
Lenka Želonková – žiačka Pedagogickej a sociálnej akadémie v Prešove. Skladá poéziu, píše poviedky a eseje, recituje a moderuje. Je víťazkou celoslovenskej súťaže (Ne)Ľudskosť a dnešný svet v kategórii Esej a mnohých iných literárnych súťaží.
Lukáš Goga – žiak Strednej odbornej školy v Humennom. Školu pravidelne reprezentuje na odborných súťažiach. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí 1. miesto v celoslovenskom finále súťaže Autoopravár Junior Castrol 2016.
Tomáš Konkoľ – žiak Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni. Školu i kraj reprezentoval vo vedomostných súťažiach celoslovenského i medzinárodného charakteru a tiež v športových súťažiach.
Anita Korinková – žiačka Hotelovej akadémie v Prešove. Počas štúdia úspešne reprezentovala školu na viacerých gastronomických súťažiach a podujatiach na Slovensku. Ako somelierka participovala pri zabezpečovaní cateringu na Európskej konferencii mládeže 2016 v Košiciach.
Petra Mudráková – žiačka Obchodnej akadémie v Poprade. Reprezentuje školu v mnohých odborných a jazykových súťažiach. Je majsterkou Slovenskej republiky vo wordprocessingu.
Daniel Lazorčák – žiak Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Úspešne reprezentoval školu v náukových súťažiach a olympiáde v anglickom jazyku. Je aktívnym členom žiackej školskej rady i mládežníckeho parlamentu.
Veronika Kazimírová – žiačka Strednej zdravotníckej školy v Prešove. Školu reprezentovala vo viacerých súťažiach ako Prvá pomoc, Asistent v akcii, literárnej súťaži Za krásu slova, Poézia a próza očami mladých.
Kristína Orosiová – žiačka Strednej odbornej školy vo Vranove nad Topľou. Patrí medzi najúspešnejších barmanov školy a získava ocenenia v celoslovenských aj medzinárodných súťažiach- strieborné umiestnenie v súťaži Master cup 77 v Bratislave v roku 2017 a zlaté umiestnenie v súťaži Cassovia cup 2017 v Košiciach.
René Fröhlich – žiak Strednej odbornej školy v Starej Ľubovni. Reprezentoval školu na viacerých odborných, záujmovo-umeleckých a športových súťažiach. Získal 1. miesto v kategórii Absolútny víťaz v súťaži Cassovia cup v Košiciach a zlaté pásmo v súťaži Eurocup v Prešove.
Samuel Novák – žiak Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove. K jeho najvýraznejším úspechom patrí 1. miesto na celoslovenskom kole Filozofickej olympiády a postup na medzinárodné kolo, 1. miesto v krajskom kole olympiády vo francúzskom jazyku a 4. miesto na celoslovenskom kole.
Tomáš Fedor – žiak Spojenej školy vo Svidníku. Počas štúdia sa zapájal do rôznych projektov a významné úspechy dosiahol v spracovaní informácií na počítači a v medzinárodnej internetovej súťaži PC INTERSTENO 2016.
Natália Skladaná – žiačka Gymnázia v Lipanoch. Aktívna prispievateľka do školského časopisu a mimoriadny literárny talent. K jej najvýraznejším úspechom patrí 1. miesto v próze a 2. miesto v poézii na celoštátnej súťaži Literárna Senica Ladislava Novomeského.
Ján Kašpárek – žiak Strednej odbornej školy technickej v Poprade. V súťaži First LEGO v kategórii Robot design v súťaži tímov obsadil 2. miesto, v krajskom kole SOČ obsadil 3. miesto v odbore elektrotechnika a hardware. So svojím 3D CNC obrábacím strojom – frézovačkou v tomto roku obsadil 2. miesto a postúpil na celoštátne kolo.
Simona Vargová – žiačka Strednej umeleckej školy v Prešove. Školu reprezentovala v umeleckých a literárnych súťažiach. V súťaži Európa v škole získala 2. miesto v kategórii umeleckých prác. Reprezentovala školu v Španielsku na celoeurópskom hudobnom festivale EMUSIK.
Gabriel Paľko – žiak Gymnázia vo Vranove nad Topľou. Na svojom konte má viacero významným umiestnení v celoslovenských i medzinárodných súťažiach vo fyzike a prírodných vedách. Ako jediný Slovák sa dostal do tímu 24 stredoškolákov z celého sveta v rámci programu S´Cool LAB Summer CAMP a získal možnosť stráviť 2 týždne skúmaním sveta časticovej fyziky v CERN-e v Ženeve.