Vologodská oblasť vznikla 23. septembra 1937. Rozprestiera sa na severe európskej časti Ruskej federácie asi 500 km od Moskvy. Je jednou z najväčších oblastí Ruskej federácie, predstavuje takmer 1% jej územia. Najdlhšia vzdialenosť zo severu na juh je 385 km a zo západu na východ je to 650 km.Oblasť susedí na severe s Archangeľskou oblasťou, na východe s Kirovskou, na juhu s Kostromskou a Jaroslavskou oblasťami, na juhozápade s Tverskou a Novgorodskou oblasťami, na západe s Leningradskou oblasťou a na severozápade s republikou Karélia.
Rozloha: | 145 700 km2 |
Počet obyvateľov: | |
Hlavné mesto: | Vologda |
Najvyšším predstaviteľom Vologodskej oblasti je gubernátor, ktorý zastupuje oblasť vo vzťahu k federálnym orgánom štátnej správy a orgánom štátnej správy iných subjektov Ruskej federácie. Gubernátor a nim vytvárané orgány predstavujú systém výkonnej moci.
Stálym zastupiteľským a zákonodarným orgánom štátnej správy oblasti je Zákonodarné zhromaždenie. Má 32 poslancov, volených obyvateľmi na základe rovného a priameho volebného práva tajným hlasovaním. Činnosť Zákonodarného zhromaždenia riadi jeho predseda, ktorý je volený tajným hlasovaním a musí získať väčšinu hlasov všetkých poslancov.
Vologodská oblasť je administratívne rozčlenená do 26 administratívnych okresov (rajónov), 4 miest s regionálnou a 11 miest s okresnou pôsobnosťou. Najväčšími z nich sú Vologda, Čerepovec, Veľký Usťug a Sokol.
Pre Vologodskú oblasť je typická mierna kontinentálna klíma s predlženou chladnou zimou a následne krátkym a teplým letom. Stredná teplota v januári na západe oblasti je -11°C , na východe -14°C , ale v júli priemere +16 – +18°C . Obdobie s pozitívnou teplotou je počas 195-210 dní. Stredná hodnota ročných zrážok je 480-500 mm na východe oblasti a 560-600 mm na západe, čo sú oveľa vyššie hodnoty, než je priemer.
Blízkosť významných priemyslových centier, dopravných magistrál spájajúcich centrálne Rusko s Uralom a Sibírou, umožňujú rozvíjať efektívne obchodné vzťahy s inými regiónmi a so zahraničím. Dominujúcimi odvetviami priemyslu sú: čierna metalurgia, chemický priemysel (mesto Čerepovec), strojárenstvo, obrábanie kovov, lesný a drevospracujúci priemysel, výroba celulózy a papiernický priemysel (mesto Vologda a Sokol). Ľahký priemysel predstavujú podniky na prvotné spracovanie ľanu – dva významné kombináty na spracovanie ľanu, výrobu čipky a odevnými a trikotážnymi prevádzkami.
Hlavnou oblasťou poľnohospodárstva je mliekárenstvo, ktoré sa podieľa 70% na celej poľnohospodárskej produkcií oblasti. Výrobno-priemyslový potenciál agropriemyselného komplexu umožňuje zabezpečiť sebestačnosť obyvateľstva v produkcii mäsa, mlieka, vajíčok a zemiakov.
V tepelno-energetickom komplexe hlavné postavenie patrí energetike. 50% elektrickej energie oblasť získava od iných elektro sieti – z Tverskej, Kostromskej, Kirovskej, Leningradskej a Jaroslavskej oblasti.
V súčasných podmienkach vhodná geografická poloha oblasti, jej prírodné zdroje, vysoká úroveň kvalifikovaných odborníkov, programovo-obchodný prístup k riadeniu ekonomiky, vhodné možnosti pre rozvoj podnikania, podporovaného administratívami oblasti, miest a okresov, otvárajú nové zaujímavé možnosti.
Publikované: 24. 4. 2012
Aktualizované: 20. 10. 2023