Rozloha: | 4 519 km2 |
Počet obyvateľov: | 505 000 |
Hlavné mesto: | Pardubice |
10 naj Pardubického kraja:
V kraji je 452 obcí, z toho 15 obcí s rozšírenou pôsobnosťou a 26 obcí s povereným obecným úradom. Z celkového počtu obcí je 32 miest. Sídelným mestom kraja je štatutárne mesto Pardubice.
V kraji sa koncentruje priemysel, ale i komerčné a verejné služby. Priemyslová výroba má pestrú štruktúru. Najsilnejším je všeobecné strojárenstvo, ďalej potom priemysel textilný, odevný, kožiarsky, najvyšší podiel na celoštátnej produkcii má priemysel chemický. Významný je ale i poľnohospodársky sektor. Veď z celkovej rozlohy kraja zaberá poľnohospodárska pôda 60,75 %, lesy 29 % a vodné plochy 1,35 %. Ekonomickú prosperitu výrazne ovplyvňuje to, že región pretína európsky železničný koridor. Využiť je možne tiež vodnú a leteckú dopravu. Preto v poslednej dobe zaznamenáva kraj významný záujem zahraničných investorov, ktorí využívajú ponuky pripravených priemyslových zón.
V Pardubickom kraji je množstvo prírodných zaujímavostí, pamiatok a pamätihodností. Medzi nich patria Chránená krajinná oblasť Železné hory, Chránená krajinná oblasť Žďarské vrchy, Chránená krajinná oblasť Orlické hory, oblasť Polabia, či masív Králického Sněžníku – tretia najvyššia hora v Českej republike (1423 m n.m.).
Medzi významné architektonické pamiatky kraja patria napríklad stredoveké hrady, ktoré od 13. storočia vyrastali na príhodných strategických miestach kraja. Dominantou Železných hor je hrad Lichnice. Ako turistická vyhliadka je vyhľadávaná zrúcanina hradu Oheb. Južným častiam kraja dominuje hrad Rychmburk. Za návštevu stoja tiež zrúcaniny stredovekých feudálnych sídiel, roztrúsené v podhorí Železných a Orlických hôr, na Pardubicku pevnosť Svojšice, na Ústeckoorlicku Lanšperk, Brandýs nad Orlicí a Žampach, na Chrudimsku hrádky Žumberk, Rabštejn a ďalšie. Zvláštnu pozornosť si zaslúži i hrad Košumberk, ktorý leží v blízkosti mestečka Luže. Najvýznamnejšie historické stavebné pamiatky v severnej časti Pardubického kraja súvisia so starým moravským rodom pánov z Pernštejna. Medzi stavby Pernštejnovcov patria i dva mohutné hrady – Litice nad Orlicí a Kunětická hora.
Publikované: 24. 4. 2012
Aktualizované: 20. 10. 2023