S najrozsiahlejšou úrovňou vzájomných kontaktov a medzinárodnej spolupráce patrí spoločne s Pardubickým krajom (Česká republika) medzi najvýznamnejších partnerov PSK.
Rozloha: | 15 190 km2 |
Počet obyvateľov: | 3,254 milióna |
Hlavné mesto: | Krakov |
Malopoľské vojvodstvo leží v južnej časti Poľskej republiky a na poľskej strane hraničí s vojvodstvami sliezskym, svätokryzskym a podkarpatským. Jeho južnými susedmi sú kraje Slovenskej republiky – Prešovský a Žilinský. Vojvodstvo leží na výhodnej križovatke ciest a do partnerského Prešova je vzdialenosť len 203 km.
Charakteristickým znakom Malopoľska sú rozmanité krajinné oblasti a prírodné prostredie. Najmä preto, ale tiež s ohľadom na dedičné kultúrne bohatstvo, región je najvýznamnejším regiónom čo sa týka podmienok pre prílev turistov.
Malopoľské vojvodstvo je jedným z menších regiónov Poľska (12 miesto v rámci republiky).
V počte obyvateľov Malopoľsku patrí 4. miesto v Poľsku. Preto hustota osídlenia je jednou z najväčších v krajine (v Malopoľskom vojvodstve 214 obyvateľov na 1 km2 a priemerná hustota osídlenia v republike je 122 osôb na km2).
Charakteristickým znakom Malopoľska sú rozmanité krajinné oblasti a prírodné prostredie. Najmä preto, ale tiež s ohľadom na dedičné kultúrne bohatstvo, región je najvýznamnejším regiónom čo sa týka podmienok pre prílev turistov.
Vojvodstvo leží na výhodnej križovatke ciest. Jednotlivé cestné destinácie sú:
Malopoľské vojvodstvo administratívne tvorí 22 okresov (vrátane 3 miest so štatútom okresu) a 182 gmín (obce s administratívnym sídlom miestnej samosprávy, spádové obce). Celkovo je vo vojvodstve 55 miest a 2 635 obcí.
Regionálna samospráva ma tieto hlavné kompetencie:
Celkovo samospráva vojvodstva disponovala v roku 2003 príjmami 1,438 mld. EUR (výdaje 1,474 mld. EUR), z toho regionálna samospráva 83 mil. EUR (výdaje 85 mil. EUR).
Zákonodarným orgánom vojvodstva je tzv. “sejmík“ (zastupiteľstvo), ktoré je zložené z 39 poslancov (radných).
Leteckú dopravu v rámci vojvodstva zabezpečuje medzinárodné letisko Krakov – Balice, ktoré poskytuje pravidelné letecké spojenie s najvýznamnejšími miestami Európy, južnej Ameriky a Izraela. Kapacita letiska na naďalej zväčšuje s predpokladom prepraviť 2 mil. cestujúcich ročne. V regióne je dostupná diaľnica A4, ktorá umožní onedlho priame diaľničné prepojenie s NSR. Začína sa tiež výstavba diaľnice na východ, smerom na Ukrajinu. Región disponuje tiež bezprostredným železničným prepojením s najvýznamnejšími miestami regiónu, mimo iného tiež s Berlínom a Budapešťou. Cesta železnicou do hlavného mesta Varšavy trvá 160 minút.
Spomedzi všetkých regiónov Poľska je v Malopoľskom vojvodstve nárast obyvateľstva najväčší. Je to dané nielen prirodzeným prírastkom, ale tiež migráciou obyvateľstva (druhé miesto v rámci krajiny), ktorej značnú časť tvoria cudzinci. Najväčší počet ľudí býva v aglomerácii Krakova (viac než 1 mil. osôb), Tarnova 118 000, Nového Saczu 85 000. Štruktúru obyvateľstva: predproduktívny vek – 23,1%, produktívny vek – 61,7%, poproduktívny 15,2%, čo sú približne hodnoty v Poľsku ako celku.
Miera nezamestnanosti v Malopoľsku je výrazne nižšia, než je stredná miera v Poľsku a ku koncu roka 2004 tvorila 14,7 % (v Poľsku 18,9%), čo bola druhá najnižšia miera nezamestnanosti v rámci regiónov Poľska. V samotnom Krakove to bolo 7,6 %. Pre Malopoľské vojvodstvo je charakteristický rôznorodý profil hospodárstva. Opiera sa o tradičné oblasti priemyslu, hutníctvo, ťažký priemysel, ale s rozvojom nových, inovatívnych odvetví. Spomedzi 500 najväčších poľských spoločností, 30 má sídlo v Malopoľsku. Najvýznamnejšou spoločnosťou je myslenická Tele-Fonika, štvrtý najväčší producent optických káblov v Európe. Významnými firmami sú ďalej IT-Optimus, ComArch, Solidex a pod. Vláda regiónu vsadila na rozvoj moderných technológií, informačných technológií, ale tiež na rozvoj chemického a farmaceutického priemyslu, polygrafie a kovových obalových materiálov. V regióne pôsobí asi 288 tis. firiem a ich počet z roka na rok rastie. Väčšinu z nich tvoria firmy malého a stredného podnikania. Značná časť z nich je rodinného typu, ako napr. významná firma Fakro na výrobu strešných okien. Krakov tvorí finančné centrum južného Poľska, kde majú sídla významné banky a finančné inštitúcie. Zahraničné firmy investovali v regióne viac než 6 mld. USD, čo je viac než 8 % zahraničných investícii krajiny. Najväčšia miera zastúpenia zahraničných investícií je v oblasti bankovníctva a obchodu. 2 426 firiem so zahraničnou účasťou zamestnávajú približne 76 tis. pracovníkov. Vzhľadom na rozsah poľnohospodárskej pôdy, klimatické a terénne podmienky, poľnohospodárstvo dosahuje dobré výsledky a využíva svoj potenciál. Značnú úlohu tu zohrávajú rodinné farmy, orientujú sa na výrobu ekologických potravín regionálneho charakteru. Veľká pozornosť je venovaná tiež ochrane prírody.
Malopoľské vojvodstvo je druhým regiónom v Poľsku čo do potenciálu kultúry a tretím čo do počtu študentov. Významná je Jagelonského univerzita, inštitúcia s viac než 600 ročnou tradíciou. V 31 vzdelávacích zariadeniach študuje viac než 170 000 študentov. Vznikajú postupne nové súkromné školy a tiež vznikajú nové študijné obory v dôsledku požiadaviek trhu práce. Značný je tiež potenciál kultúry. Každý štvrtý návštevník múzeí v Poľsku je návštevníkom jedného z múzeí Malopoľska. Je tu sústredených viac než 20% umeleckých diel Poľska. Známym sú kultúrne a historické pamiatky, napr. hrad Wawel v Krakove, okresné múzea v Tarnove a Novom Saczu. Známe sú tiež festivaly židovskej kultúry a festival folklóru horských oblastí. Malopoľsko patrí medzi najviac najnavštevovanejšie regióny v Poľsku. V r. 2003 ho navštívili takmer 8 mil. turistov, najmä zahraničných. Najviac navštevované sú kultúrne, historické a prírodné atrakcie v Krakove, ťažba soli v Wieličke a tiež poľské Tatry a Zakopane. Veľmi navštevovaným je tiež rodný dom Jana Pavla II vo Wadoviciach. V poslednom období v regióne narástol počet ubytovacích kapacít, vznikli postupne nové strediská aktívnej a špecializovanej turistiky. V regióne je vyznačených viac než 4 tis. km peších a cyklistických chodníkov.
Publikované: 24. 4. 2012
Aktualizované: 29. 5. 2024