Dni Spišského Jeruzalema už 24. mája
Festival ponúkne niekoľko koncertov chrámovej a gospelovej hudby, súčasťou hlavného programu budú aj dve divadelné produkcie, muzikál, dramatizácia zo života svätca, ako aj bábkové divadlo, zamerané na detského, ale i dospelého diváka.
„Vrcholom sobotného programu bude koncert speváčky Slávky Tkáčovej a dominantou nedeľnej ponuky koncert Dominiky Gurbaľovej. Aj v tomto ročníku sa uskutoční moderovaná diskusia na tému Kristovho utrpenia s pozvanými hosťami a verejnosťou “, uviedla Monika Tkáčová, riaditeľka Spišského kultúrneho centra a knižnice, hlavná programová koordinátorka.
Na návštevníkov čaká široká paleta sprievodných aktivít, ktoré veríme, naplnia aj potreby detských návštevníkov tak, aby si ich rodičia mohli nerušene vychutnávať festivalový program. Kreatívna zastávka ponúkne mnohé tematicky orientované tvorivé a pohybové aktivity. Malý remeselný trh prinesie okrem hodnotných remeselných výrobkov aj možnosť občerstviť sa, napríklad v hradnej kuchyni. Nebude chýbať vláčik „Spišiačik“ či typická „Hanička“. Mesto Spišské Podhradie pre návštevníkov otvorí svoje výstavné siene a synagógu, v Spišskej Kapitule bude môcť verejnosť nazrieť aj do útrob Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka či navštíviť vernisáž. V ponuke bude aj možnosť rozhovoru na duchovnú tému či sv. spoveď.
Program podujatí 24.5. – 26.5.2024 (textová verzia)
Nebudú chýbať ani tradičné programy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tohto festivalu: sv. omše, pobožnosť krížovej cesty, scénické stvárnenie pašiových udalostí a terénne exkurzie po prírodných a kultúrnych pamiatkach lokality.
Okrem kultúrneho programu budú mať návštevníci možnosť v rámci jednotlivých podujatí spoznať historické pamiatky, prírodné krásy, ale aj nájsť si svoj priestor na oddych, zastavenie a zamyslenie či jednoducho čas pre seba a svojich blízkych.
Spišský Jeruzalem je kalvária, nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti Spišskej Kapituly. Vznikala v rokoch 1666 – 1675 pod vplyvom jezuitskej spirituality a pod vedením vtedajšieho spišského prepošta Juraja Báršoňa (Bársony). Ide o typologicky jedinečnú architektonickú pamiatku, barokovú sakrálnu krajinu, ktorá zobrazuje staroveké mesto Jeruzalem v krajine pomocou zastavení Via dolorosa. Nájdeme tu Poslednú večeru (Katedrála sv. Martina), Herodesov palác (Kaplnka sv. Rozálie), Pevnosť Antóniu (Kaplnka sv. Františka Xaverského) a Golgotu s Božím hrobom (Kaplnka Svätého Kríža na Sivej Brade). Lokalita je vzácna aj svojimi prírodnými danosťami a ako súčasť Spišskopodhradských travertínov je chránená pamiatkovými zákonmi i legislatívou o ochrane prírody.
Organizátormi festivalu sú Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie, 64. skautský zbor Štefana Kluberta v Levoči a Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, ako hlavný programový koordinátor.
Organizátori: Košický samosprávny kraj, Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie, 64. skautský zbor Štefana Kluberta v Levoči a Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, ako hlavný programový koordinátor
Miesto konania: Spišská Kapitula, Spišský Jeruzalem, Spišské Podhradie
V Prešove 15. 5. 2024
Aktualizované: 21. 5. 2024