Vihorlatské múzeum v Humennom prešlo rozsiahlou rekonštrukciou
SpäťPSK na posledné dve etapy vynaložil 1,73 miliónov eur
Tlačová správa
Obnova kaštieľa v Humennom je na konci. Po finalizácii II. a III. etapy sa zavŕšila jeho kompletná rekonštrukcia. Návštevníci múzea tak budú môcť obdivovať už aj zrenovované nádvorie.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) ukončil II. a III. etapou rozsiahlu rekonštrukciu renesančného kaštieľa, ktorý je sídlom Vihorlatského múzea v Humennom. Za 2,37 miliónov eur obnovila župa vnútornú fasádu kaštieľa a zrekonštruovala aj nádvorie.
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo dokončiť komplexnú rekonštrukciu Vihorlatského múzea v Humennom, ktoré patrí k najväčším kultúrnym lákadlám na Zemplíne. Na túto obnovu sme v rámci II. a III. etapy, ktoré na seba bezprostredne nadväzovali a z časti prebiehali aj súčasne, vynaložili z vlastných zdrojov nemalé finančné prostriedky, konkrétne 1,73 miliónov eur. Ďalších viac ako 643-tisíc eur poskytlo ministerstvo kultúry z programu Obnov si svoj dom a zvyšok dofinancovalo samotné múzeum,“ ozrejmil predseda PSK Milan Majerský. Ako dodal, je to pomyselná bodka za veľkou investičnou akciou, ktorou región i celý kraj získal dominantnú historickú pamiatku, ktorá bude slúžiť verejnosti na kultúrne podujatia i návštevníkom múzea.
Vďaka týmto financiám sa zrekonštruovala v rámci II. etapy vnútorná fasáda na nádvorí renesančného kaštieľa, a to konkrétne východná, západná a severná na I. nadzemnom podlaží. Južná fasáda sa zrenovovala kompletne vrátane opravy balkóna a zábradlia, okrem toho sa zreštauroval podjazd na vstupe do kaštieľa.
Rekonštrukcia zahŕňala aj kompletnú výmenu výplní arkád (43 ks), renováciu a výmenu okien na južnej fasáde (11 ks), výmenu vchodových dverí (3 ks) a renováciu dobových dverí (5 ks).
V rámci III. etapy sa zreštaurovala fasáda nádvoria na prízemí severného, západného a východného krídla, vybúrali sa betónové dlaždice na nádvorí, ktoré sa znížilo o 50 cm a následne sa nádvorie vydláždilo dlažbou z travertínu s celkovou rozlohou 1105 metrov štvorcových.
Okrem toho sa zrekonštruovala studňa a jej okolie, ale i kanalizácia, vodovod, slaboprúd a silnoprúd. Urobilo sa riešenie pre káblové trasy na osvetlenie, rozvody pre bezpečnostné kamery a dátové siete. Takisto sa postavilo pódium, zrekonštruoval padací mostík, doplnil mobiliár a drobná architektúra.
Súčasťou veľkej prestavby bola aj informačno-propagačná digitálna aplikácia, či statické zabezpečenie veľkého balkóna na nádvorí, ktoré zahŕňalo injektáž, zreštaurovanie kamenných základových kvádrov nosných stĺpov a ich spodných častí. Obnova kaštieľa si vyžiadala i zreštaurovanie kamenných sôch na nádvorí.
„Rekonštrukciou sa podarilo vrátiť kaštieľu pôvodný vzhľad, ktorý korešponduje s poslednou andrássyovskou prestavbou z konca 19. storočia. Jeho obnova aj s prípravami trvala bezmála 15 rokov. Išlo o veľmi náročný a zložitý proces, ktorého výsledok je veríme, impozantná premena a hlavne záchrana tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky,“ dodal Vasiľ Fedič, riaditeľ Vihorlatského múzea v Humennom.
II. a III. etapa rekonštrukcie kaštieľa nadviazala na I. etapu, ktorá bola ukončená ešte v roku 2016 a PSK na ňu vynaložil 2,6 miliónov eur. Obnovu financoval z úveru Európskej investičnej banky. Rozsiahlej rekonštrukcii predchádzali od roku 2008 výskumné práce, zásahy do statiky budovy, modernizácia technickej infraštruktúry a rozsiahlych interiérových úprav. Celková investícia do kompletnej rekonštrukcie kaštieľa tak dosiahla sumu takmer 6,5 milióna eur.
Autor: Lea Heilová
V Prešove 21. 6. 2022 | Oddelenie komunikácie a propagácie
Aktualizované: 25. 7. 2023