Týždeň v PSK - jún 24. týždeň 2024

9. 06. 2024 Týždeň PSK - aktuálne Týždeň PSK 2024
Júnové vydanie Týždeň v PSK - 24. týždeň 2024
Týždeň v PSK

Videozáznam

Obsah

 1. Gymoš obhájil prvenstvo
 2. Poloniny – v 17 obciach sa našla voda
 3. Odštartovala Dovolenka na bajku
 4. Zdravotníci a maséri v akcii

Textová alternatíva videozáznamu

Headline titulky (flashové správy – správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

 • Krajská nadácia podporila ďalšie rodiny a jednotlivcov v hmotnej alebo zdravotnej núdzi. Medzi vyše 70 žiadateľov najnovšie prerozdelila finančnú pomoc vo výške takmer 27-tisíc eur a tiež vecné dary ako chladničku či notebooky.
 • Vzácna kráľovská edícia A. Warhola z roku 1984 prišla na hrad Ľubovňa, kde bude v salóniku Paláca Lubomírskych sprístupnená do konca septembra 2024. Ide o kompletné portfólio Kráľovnej Ntomb so štyrmi obrazmi vždy v inej farebnej variácii. Ide o tzv. „royal edition“, kráľovskú edíciu posypanú diamantovým prachom.
 • Úrad PSK sa stal dejiskom záverečnej konferencie projektu CollabYou(th), ktorý sa zameriava na prácu s mládežou a jej uplatnenie na trhu práce. Projekt cielil na posilnenie kompetencií pracovníkov s mladými ľuďmi v oblasti úspešnej tímovej spolupráce. Na konferencii sa prezentovali delegácie z Estónska, Lotyšska, Ukrajiny, Česka, Srbska, Talianska a Slovenska.
 • O skvelé športové úspechy sa postarali žiaci župnej SPŠ stavebnej v Prešove. Samuel Sirý získal striebornú medailu v kolkoch na Majstrovstvách Európy v kategórii U18 družstiev. Majsterkou Slovenska v kickboxe junioriek sa pred pár dňami stala Mirka Potocká.

Jingel PSK

 Gymoš obhájil prvenstvo
Týždeň v PSK: Školstvo (flashové správy) 

V jubilejnom 10-tom ročníku Súťaže stredoškolských časopisov obhájil prvenstvo Gymoš. Časopis, ktorý tvoria a vydávajú študenti Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove, vyhral v tejto súťaži po 6-ty krát.

Nasleduje priama reč.

 • Jana Žaková, Gymoš, Spojená škola J. Henischa, Bardejov: „Koho by to nebavilo vyhrávať? Ale naozaj, za tým je veľa práce a veľa našej driny, ale milujeme to robiť.

Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 20 stredoškolských časopisov z deviatich miest Prešovského kraja vydaných v školskom roku 2022/2023. Z toho bolo trinásť printových a sedem elektronických periodík. Odborná porota aj tento rok rozhodovala o umiestnení v troch pásmach, rozdala šesť špeciálnych ocenení a vybrala tri najlepšie stredoškolské časopisy.

Nasleduje priama reč.

 • Veronika Uličná, Life in the Academy, Gymnázium Súkromnej spojenej školy, Poprad  : „Aj minulý rok sme sa umiestnili na druhom mieste, takže sme radi, že sme stále na tokom dobrom umiestnení – ešte dúfame, že to pôjde nad Gymoš (smiech).
 • Anna Bernátová, Gymploviny, Gymnázium T. Vansovej, Stará Ľubovňa: „To umiestnene bolo také, povedala by som, potrebné pre nás, aby sme ďalej tvorili a aby nás posúvalo, že to čo robíme má nejaký zmysel.
 • Peter Haľko, Enter, Gymnázium sv. Moniky, Prešov: „Vidíme posun v našom časopise, že sme sa odniekiaľ dostali – niekam lepšie a sme radi, že si to všímajú aj iní ľudia, takže to vnímame ako povzbudenie do ďalšej práce.

Ruch:

– Dobre to aj vyzerá, keď je tam tá anketa.

– Sa snažíme robiť hlavne články ohľadom našej školy.

Stredoškolské časopisy každoročne zvyšujú svoju kvalitu a podiel na tom majú aj cenné rady a skúsenosti novinárov – členov poroty, ktoré si mladí tvorcovia počas vyhodnotenia súťaže vypočujú a počas vyhodnotenia nechýba ani vzájomná interakcia.

Ruch:

– T. uč. To je čo? Čiže vypísať to a tiež – profesori nie sú.

– Mám pocit, že ten časopis je oveľa plnší.

– Viete trošku máme problém s tým – máme iné podmienky, lebo sme internát.

– Väčšiu zodpovednosť majú tretiaci za náš časopis.

Nasleduje priama reč.

 • Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK. „Trúfame si neskromne povedať, že asi aj dobré mienené rady poroty a ľudí z fachu padnú na úrodnú pôdu, takže mnohí už x-krát počúvajú, že jednoducho – podpisujte sa, dávajte fotografie, uvádzajte zdroje.
 • Jozef Jurčišin, predseda RO Slovenského syndikátu novinárov: „Časopisy vyrábajú nielen gymnazisti, ale aj lesníci, na internáte, čiže to nie je všetko také jednoduché, preto ja im všetkým gratulujem k tomu, že to robia. Mnohí povedali, že to robia s veľkou pasiou, náruživo, takže je to super.
 • Anna Bernátová, Gymploviny, Gymnázium T. Vansovej, Stará Ľubovňa: „A hlavne berieme to s humorom a tak, aby nás to bavilo.
 • Peter Haľko, Enter, Gymnázium sv. Moniky, Prešov: „Zameriavame sa na to, aby to bol časopis od študentov pre študentov.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov tradične prebehlo pod taktovkou organizátorov – Prešovského samosprávneho kraja, Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov v Prešove a Krajskej knižnice Pavla Országha Hviezdoslava v Prešove.

Grafika

Výsledky 10. ročníka súťaže stredoškolských časopisov

Porota sa pri posudzovaní zamerala na spracovanie jednotlivých príspevkov, aktuálnosť tém, vizuálnu a grafickú stránku počinov, štylistickú a obsahovú úroveň textov.

 • Zlaté pásmo

1. miesto

Gymoš, Spojená škola J. Henischa, Bardejov                             

2. miesto

Life in the Academy, Súkromná spojená škola, Poprad

3. miesto

Gymploviny, Gymnázium Terézie Vansovej, Stará Ľubovňa

Ďalší ocenení v Zlatom pásme:

Phase, Gymnázium Leonarda Stöckela, Bardejov

Elán, SOŠ podnikania a služieb, Lipany

 • Špeciálne ocenenia

Skokan roka – SILVUM, SOŠ lesnícka, Prešov

Objav roka – ENTER, Gymnázium sv. Moniky, Prešov

Titulka – SPeŠnet, SPŠ techniky a dizajnu, Poprad

Kreativita – Phase, Gymnázium Leonarda Stöckela, Bardejov

Vizuál – Vita, Stredná zdravotnícka škola, Prešov

Cena RO SSN – Elán, SOŠ podnikania a služieb, Lipany

Ocenené redakčné tímy získali od hlavného garanta súťaže – PSK vecné ceny, diplomy a najúspešnejšie periodiká finančné príspevky na tvorbu stredoškolských časopisov.

Jingel – PSK Týždeň v PSK

Poloniny – v 17 obciach sa našla voda
Týždeň v PSK: Regionálny rozvoj (flashové správy)

PSK sa aktívne venuje zabezpečeniu vodovodu a kanalizácie pre obce v okrese Snina. Na zabezpečenie základnej environmentálnej infraštruktúry v regióne sa preinvestoval už viac ako milión eur.

Nasleduje priama reč.

 • Ján Kocák, vedúci Odboru projektového riadenia PSK: „Prešovský samosprávny kraj vykonal viac ako tri desiatky vrtov. Niekde sme vykonávali tieto vrty aj opakovane, dokonca v obci Ruská Volová sme vŕtali už trikrát. Práve kvôli tomu, že sme sa snažili zabezpečiť jednak dostatočnú výdatnosť ako aj kvalitu.

V okrese Snina má dnes verejný vodovod len desať obcí. Realizované hydrogeologické prieskumné práce potvrdili zdroj pitnej vody v 17 obciach. Pre Zbojskú dolinu, kde patria obce Nová Sedlica, Zboj a Uličské Krivé, sa už pracuje na projektovej dokumentácií a čaká sa na vydanie územného rozhodnutia.

Nasleduje priama reč.

 • Ján Kocák, vedúci Odboru projektového riadenia PSK: „Zvyšné obce plánujeme zásobovať z povrchových zdrojov, či už sú to rôzne pramene, ktoré sa vyskytujú v území alebo sú to potoky, ktoré sú v katastri týchto obcí. Takže ďalšie vrtné práce už robiť nebudeme.

Obce v Zbojskej doline už majú zabezpečené finančné krytie na výstavbu a to v rámci Integrovanej územnej stratégie PSK vo výške 10 miliónov eur. Zároveň prebiehajú rokovania PSK na úrovni ministerstiev v súvislosti s finančným krytím pre ostatné obce. Krajská samospráva sa zároveň aktívne venuje aj zabezpečeniu kanalizácie v 28 obciach okresu Snina.

Jingel – PSK Týždeň v PSK

Odštartovala Dovolenka na bajku
Týždeň v PSK: Cestovný ruch (flashové správy)

Prešovský samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska pripravili tretí ročník kampane a zároveň súťaže Dovolenka na bajku. Cyklistom tento rok ponúka 15 tipov na cyklovýlety rôznej náročnosti. Podmienkou pre zisk hodnotného cyklo-balíčka Dovolenkára na bajku je prejsť minimálne sedem lokalít, v termíne od 6. júna do 30. septembra a zhotovenie fotografie so súťažným odznakom. Súťažné body však môžu cyklisti získať aj za účasť na niektorom z troch cyklistických podujatí v Prešovskom kraji.

Grafika

Dovolenka na bajku 2024

Prehľad súťažných cyklovýletov a cyklistických podujatí – severovychod.sk.

Ku každej trase je priradený jej popis vrátane náročnosti, dĺžky trasy, času a informácie o prevýšení.

Zoznam lokalít

EASY

 • Starina – Ruské (Poloniny)
 • Mníšek nad Popradom – Legnava
 • MEDIUM
 • Sninské rybníky – Zemplínske Hámre (Vihorlat)
 • Po stopách Rakúsko-Uhorska (Stropkov/Sitník – Buková hôrka)
 • Drienica Štart – Lysá
 • Sedlo Kopanec – Dolina Blajzloch (Vernár, Slovenský raj)

HARD

 • Cez Slanské vrchy (fotopoint Hanušovské sedlo)
 • Aquavelo (Bardejovské Kúpele – Kurovské sedlo)
 • Okruh Levočské vrchy (fotopoint – Marčulina)
 • Podolínec – Veľký Lipník
 • Sľubica (pohorie Branisko)
 • Hrebeň Spišskej Magury

SINGLETRACKY

 • Prešovské singletracky
 • Liečivé singletracky, Bardejovské Kúpele
 • Cyklostopy, Stará Ľubovňa

Jingel predel– PSK Týždeň v PSK

Zdravotníci a maséri v akcii
Týždeň v PSK: Zdravotníctvo (flashové správy)

Do Prešova prišlo 21 tímov, ktoré vyslali stredné zdravotnícke školy z celého Slovenska, aby sa zúčastnili vedomostno-športovej súťaže Zdravotník v akcii. Zranený bežec, dopravná nehoda, resuscitácia plavcov – to boli niektoré z modelových situácií, ktoré preverili pripravenosť a vedomosti študentov v poskytovaní prvej pomoci.

Ruch: prvá pomoc – 3 sek.

Víťazom tohto ročníka súťaže sa stala Stredná zdravotnícka škola Štefana Kluberta z Levoče, domáca prešovská zdravotnícka škola skončila tretia. Zároveň si odniesla prvenstvo v prvom ročníku súťaže Masér v akcii, v ktorej si svoje vedomosti a zručnosti zmerali mladí maséri.

Záverečný jingel

Autor: Oddelenie komunikácie

V Prešove 9. 6. 2024

Aktualizované: 27. 6. 2024

Najčítanejšie správy

Výberové konanie - riaditeľ/-ka Centra podpory PSK
15. 7. 2024
Novinky v nákupe cestovného zrýchlia cestovanie na východe Slovenska
15. 7. 2024
Učiteľ/ka fyziky a chémie, Stredná zdravotnícka škola, Poprad
15. 7. 2024
Učiteľ/ka anglického jazyka, Stredná zdravotnícka škola, Poprad
15. 7. 2024
Kraj pokračuje v rekonštrukciách ciest i mostov
11. 7. 2024
Učiteľ/ka matematiky, Stredná zdravotnícka škola, Prešov
11. 7. 2024