Týždeň v PSK - apríl 16. týždeň 2024

Späť
20. 04. 2024 Týždeň PSK 2024
Aprílové vydanie Týždeň v PSK - 16. týždeň 2024
Týždeň v PSK

Videozáznam

Obsah

  1.  Nové zámery kraja v oblasti dopravy
  2. Praktická hodina dejepisu v Krajskom múzeu
  3. Kaštieľ v Hanušovciach – druhá etapa obnovy

Textová alternatíva videozáznamu

Headline titulky (flashové správy – správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

  • PSK rokoval s ministrom cestovného ruchu a športu SR. Témami spoločnej diskusie boli koordinácia využívania nástrojov podpory cestovného ruchu medzi rezortom a VÚC a transformácia v cestovnom ruchu, presnejšie zelené a digitálne projekty, ako aj pasport atraktivít cestovného ruchu.
  • Lekár Peter Cvengroš z Prešove doplnil poslanecké plénum krajského zastupiteľstva. Ako náhradník na uvoľnený mandát zložil poslanecký sľub počas zasadnutia 15. apríla a zasadol do lavíc krajského parlamentu. Po novom sa stal tiež členom komisie zdravotníctva pri Zastupiteľstve PSK.
  • Warholove diela  môžu aktuálne obdivovať návštevníci Muzea Okregowe w Rzeszowie. V ýstava v rzeszowskom okresnom múzeu sprístupňuje až 115 umelcových diel a potrvá do 16. júna. Zrealizovala sa vďaka dlhoročnej spolupráci PSK s Podkarpatským vojvodstvom.
  • Začiatkom apríla sa konalo finále súťaže Autoopravár Junior 2024, v ktorom sa zaskveli  študenti župnej Strednej odbornej školy dopravnej v Prešove. Tomáš Knapik z III.C sa stal tretím najlepším lakovníkom Slovenska. Tretiak Branislav Bujňaček si v silnej konkurencii vybojoval titul najlepší karosár Slovenska.

Jingel PSK

 Nové zámery kraja v oblasti dopravy
Týždeň v PSK: Z PSK (flashové správy) 

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja schválili na aprílovom rokovaní ďalšie ideové zámery v oblasti cestnej infraštruktúry. Okrem iného je to investičná príprava stavby pripojenia juhovýchodného obchvatu mesta Prešov na rýchlostnú cestu R4 a cestu III. triedy v lokalite vznikajúceho priemyselného parku, ktorá je známa ako privádzač Grófske.

Nasleduje priama reč.

  • Marcel Horváth, riaditeľ, SÚC PSK: “ V prípade, že to Grófske je priorita a je tu nejaká vízia, že ten priemyselný park, ktorý tam vzniká – vidíme, že tam už vznikajú prvé haly, zrejme dostane takú intenzívnejšiu podobu.  Tým, že sa tá R4-ka bude dokončovať viac a viac, tak posledný rok výstavby sa tam určite budú stavať haly.
  • Alexander Galajda, vedúci Odboru dopravy PSK: „V prvotnej fáze by išlo len vypracovať projektovú dokumentáciu v celkovej hodnote 1,2 milióna eur s DPH.

Tento cestný privádzač ma v budúcnosti odľahčiť krajské mesto Prešov predovšetkým od nákladnej dopravy. Ďalším, krajským parlamentom schváleným plánovaným projektom je výstavba Recyklačného centra. Má slúžiť na prípravu odpadov pre opätovné použitie a recykláciu stavebného odpadu v rámci správy, údržby a obnovy ciest.

Nasleduje priama reč.

  • Alexander Galajda, vedúci Odboru dopravy PSK: „Vieme, že koľko odpadu vzniká po rekonštrukciách ciest a takéto Recyklačné centrum nám má pokryť územie celého Prešovského kraja.

Výstavba takého centra pre cestárov má stáť vyše 3,8 milióna eur a jeho výstavbu chce kraj  financovať z Programu Slovensko 2021 – 2027.

Jingel – PSK Týždeň v PSK

Praktická hodina dejepisu v Krajskom múzeu
Týždeň v PSK: Školstvo (flashové správy)

Nasleduje priama reč.

  • Jana Frajkorová, predsedníčka, Soľnobanský čipkársky cech Prešov: „Feudáli kvôli čipkám vyplienili tú krajinu takým spôsobom, že prišli o celé feudálne majetky, takže kráľ zakázal dovážať čipku z Anglicka alebo Belgicka a oni aj tak špekulovali.

Aj takéto informácie odzneli počas praktickej výučby dejepisu v Krajskom múzeu v Prešove. Konkrétne tejto sa zúčastnili žiaci prešovských základných škôl a témou bola Zlatá baňa Uhorska – paličkovaná čipka. Ide o novú ponuku Krajského múzea ako spestriť vyučovanie stredných a základných škôl.    

Nasleduje priama reč.

  • Ľuboš Olejník, riaditeľ, Krajské múzeum v Prešove: „Aby sme dokázali študentom predstaviť jednotlivé témy aj z pozície našich zbierkových predmetov. To znamená, že dokážu zažiť jednotlivé historické obdobie aj skrz reálne predmety a vidieť niekoľko sto rokov staré predmety tak, aby to bolo pre nich čo najatraktívnejšie a najzáživnejšie.
  • Martin Klempa, zástupca riaditeľa, ZŠ Prostějovská Prešov: „Rozmýšľali sme nad tým ako spestriť tie hodiny, ako im ukázať niečo viac. Práve naše krajské múzeum je úžasné v tom, že je to veľmi seriózna inštitúcia, ktorá ponúka pre nás dejepisárov obrovské možnosti.
  • Zuzana Andrejová, etnologička, Krajské múzeum v Prešove: „Žiaci siedmeho ročníka majú v osnovách banské mestá v Uhorsku. Ja som to spojila s paličkovanou čipkou. Rodiny potrebovali zabezpečiť nejaký príjem do domácností a východiskom z tejto núdze bola práve paličkovaná čipka. 

Súčasťou hodiny o paličkovanej čipke neboli len historické informácie a výstava prác Jany Frajkovovej, ale žiaci si mohli vyskúšať aj jej tvorbu.

anketa žiaci ZŠ

praktická hodina dejepisu

– Zistil som, že sa dajú z medi vyrábať krásne prstene.

– Som si vyskúšal čipku vyrábať a je to zaujímavé.

– Navliekali nitku na paličku, a potom sme to zauzlili.

Nasleduje priama reč.

  • Jana Frajkorová, predsedníčka, Soľnobanský čipkársky cech Prešov: „Keď paličkujete za jazdy si kľudne pootočením uvoľnite niť.

Ak sa takéto hodiny dejepisu ujmú, ponuka sa bude postupne rozširovať pre školy z celého Prešovského kraja. Všetko po dohode s odbornými pracovníkmi múzea a učiteľmi, aby bolo takéto vyučovanie dejín v súlade s učebnými osnovami.

Nasleduje priama reč.

  • Ľuboš Olejník, riaditeľ, Krajské múzeum v Prešove: „Uvažovali sme nad tým, aké množstvo a vyšlo to tak, že asi štyri hodiny do roka by sa dali realizovať, aby v múzeu tak, aby to veľmi nenarušilo priebeh a chod výučby.
  • Martin Klempa, zástupca riaditeľa, ZŠ Prostějovská Prešov: „Cieľom bolo obohatiť tie deti o taký rozmer, ktorý by sme v škole v tom klasickom, bežnom vyučovaní, v klasickej triede nevedeli tomu dejepisu dať.“

Jingel – PSK Týždeň v PSK

 Kaštieľ v Hanušovciach – druhá etapa obnovy
Týždeň v PSK: Kultúra (flashové správy)

Ruch – stavebné práce – 5 sek.

Takto prebiehala prvá etapa obnovy historického kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou  za 830-tisíc eur. Zamerala sa na výmenu elektroinštalácie, rozvodov tepla a kúrenia a realizovala v rámci programu Obnovme si svoj dom a vďaka zdrojom zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja. Na aprílovom rokovaní krajského zastupiteľstva sa schválil ideový zámer pokračovania jeho rekonštrukcie. 

Nasleduje priama reč.

  • Emília Antolíková, vedúca Odboru kultúry PSK: „To znamená, aby sa obnovili napríklad aj zvoncovité strechy, aby išlo vybavenie interiéru, ale naším takým zámerom je, aby sa sprístupnilo aj podkrovie. Je to taká výnimočná národná kultúrna pamiatka.

Druhá etapa obnovy hanušovského kaštieľa sa má financovať z Programu Slovensko 2021 – 2027 v predpokladanom rozpočtovom náklade takmer 1,9 milióna eur.

Nasleduje priama reč.

  • Emília Antolíková, vedúca Odboru kultúry PSK: „Druhá etapa by mala byť konečnou a kaštieľ by mal byť prístupný s tým, že budeme ďalej investovať do archeoparku, radi by sme aj záhradu zrevitalizovali a to v spolupráci s mestom.

Kaštieľu Dessewffyovcov sa má rekonštrukciou prinavrátiť pôvodná autenticita. Zároveň to bude objekt s moderným technickým vybavením, ktorý splní nároky prevádzky múzea 21. storočia.

Záverečný jingel

Autor: Oddelenie komunikácie

V Prešove 20. 4. 2024

Aktualizované: 24. 4. 2024

Najčítanejšie správy

Dochádzka členov komisie dopravy (14.01.2025)
15. 1. 2025
Výzva na voľby členov rady školy - Gymnázium duklianskych hrdinov, Komenského 16, Svidník
15. 1. 2025
13. zasadnutie Rady partnerstva PSK (3.2.2025)
15. 1. 2025
18. zasadnutie Komisie dopravy (14.01.2025)
14. 1. 2025
Fyzioterapeut/-ka - DSS v Sabinove
14. 1. 2025
Supervízor, Spojená škola, Stará Ľubovňa
14. 1. 2025