Nadácia PSK promptne pomáha po požiari

5. 05. 2024 Aktuality – aktuálne Aktuality 2024
Krajská nadácia v týchto dňoch promptne reaguje na výzvu svojich žiadateľov, ktorí potrebujú urýchlenú pomoc. Jej správna rada aktuálne prerozdelila finančné prostriedky vo výške 9 500 eur, a to medzi troch žiadateľov. Jedným z nich je aj mesto Stropkov, ktoré pred časom zápasilo s rozsiahlym požiarom príbytkov v jednej zo svojich častí.

Ďalšia finančná pomoc Nadácie PSK pre podporu rodiny je na ceste. Konkrétne smeruje do Prešova na pomoc ukrajinským odídencom, ako aj do Stropkova a obce Výborná, kde boli nedávno hlásené požiare príbytkov. Nadácia medzi žiadateľov z týchto miest a obce prerozdelila  celkovo 9 500 eur. Ide o finančné prostriedky z jej bežného účtu, od jedného z jej donorov, ako aj z krízového fondu pre krízové situácie.

Foto: TASR

Mestu Stropkov bola schválená suma 5-tisíc eur na zmiernenie následkov po nočnom požiari zo 17. apríla tohto roka v jednej z mestských častí, ktorý zničil niekoľko príbytkov. Nadačné financie pomôžu s prepravou obytných kontajnerov a zakúpením nafty na kúrenie v stanoch.

Foto: TASR

Rovnako aj žiadosť z obec Výborná v okrese Kežmarok sa týka mimoriadnej situácie – požiaru obydlí obyvateľov časti obce. Krajská nadácia ju podporila finančnou pomocou vo výške 2500 eur, ktorá je určená na výstavbu murovaných domov. Konkrétne ide o podporu piatich nešťastím zasiahnutých rodín. Schválené financie pochádzajú z nadačného fondu pre krízové situácie, ako sú požiare či iné živelné pohromy, do ktorého Výborná na základe podpísaného memoranda každoročne prispieva schválenou čiastkou.

Tretím podporeným žiadateľom je Kongregácia sestier Dominikánok v Prešove, ktorým bola pridelená finančná pomoc vo výške viac ako 1900 eur. Ide pritom o sponzorské prostriedky vyčlenené na účel pomoci ukrajinským odídencom, respektíve v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Kongregácia ich použije na nákup oblečenia pre deti a rodičov a v spolupráci s charitou Charkov rozdistribuuje priamo občanom Charkova, ktorí sú v existenciálnej núdzi.

Nadácia PSK pre podporu rodiny pomohla tento rok už po tretíkrát. Vo februári prerozdelila vyše 150-tisíc medzi právnické osoby – obce a cirkvi priamo zasiahnuté zemetrasením z októbra 2023.  V marci podporila 90 svojich žiadateľov z 12 okresov, ktorým rozdelila 36-tisíc eur. Za vyše päť rokov svojho fungovania pomohla aj s aktuálnou pomocou už 900 žiadateľom, pričom celková finančná pomoc presiahla hranicu 730-tisíc eur.

Autor: Oddelenie komunikácie

V Prešove 5. 5. 2024

Aktualizované: 5. 5. 2024

Najčítanejšie správy

Výberové konanie - riaditeľ/-ka Centra podpory PSK
15. 7. 2024
Novinky v nákupe cestovného zrýchlia cestovanie na východe Slovenska
15. 7. 2024
Učiteľ/ka fyziky a chémie, Stredná zdravotnícka škola, Poprad
15. 7. 2024
Učiteľ/ka anglického jazyka, Stredná zdravotnícka škola, Poprad
15. 7. 2024
Kraj pokračuje v rekonštrukciách ciest i mostov
11. 7. 2024
Učiteľ/ka matematiky, Stredná zdravotnícka škola, Prešov
11. 7. 2024