Na hrade Ľubovňa obnovujú hradby i nádvorie za 1,2 mil. eur
Vzniknú vojenské kasárne aj nový sokoliarsky dvor
Spadnutá hradba severovýchodnej steny hradu Ľubovňa sa dočká svojej obnovy. Stane sa tak vďaka projektu jej modernizácie, ktorú začiatkom septembra (5.9.) odštartoval zriaďovateľ kultúrnej inštitúcie Prešovský samosprávny kraj (PSK). Na jej rekonštrukciu využije zdroje z rezortu kultúry (650-tisíc eur) aj vlastné financie v objeme 567 500 eur.
Investícia za 1,2 mil. eur zahŕňa tiež opravu tretieho nádvoria, studne a vojenských kasární a dokončený by mal byť za 18 mesiacov. Výsledkom bude nielen obnova častí hradu a vytvorenie sokoliarskeho dvora, ale aj prvá archeologická expozícia artefaktov a bežného života vojaka zo 17. storočia.
„Hrad Ľubovňa je našou pýchou a patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne inštitúcie PSK. A ja som si istý, že jeho ďalšia rekonštrukcia sem pritiahne ešte väčšie masy návštevníkov. Sústredíme sa v nej na hradbu, ktorá v roku 2010 spadla a nanovo ju postavíme a zastrešíme. A opravou prejdú aj ďalšie časti. Teším sa na výsledok a najmä na novú archeologickú expozíciu, ktorá tu vznikne vďaka záchrane historických kasární, ktorá bude určite veľkým lákadlom pre domácich aj zahraničných turistov. Na naše pamiatky v kraji naozaj myslíme, pretože je dôležité, aby sme dedičstvo, ktoré sme získali do rúk, mohli odovzdať ďalším generáciám,“ povedal počas odovzdania staveniska predseda PSK Milan Majerský.
Podľa hlavného architekta stavby, držiteľa ceny CE ZA AR 2021, Pavla Paulínyho bude projekt konkrétne riešiť vybudovanie nového múru severovýchodnej hradby a rekonštrukciu tretieho a čiastočne aj štvrtého nádvoria. A to so zameraním na ich sanáciu a odvodnenie. Vytvorí sa tu tiež nový priestor pre sokoliarov, tzv. sokoliarsky dvor. A oprava sa dotkne i hradnej studne-cisterny. Samostatnou kapitolou bude obnova historických vojenských kasární, ktoré tu boli objavené pred 13 rokmi po spadnutí hradobnej steny.
„Našli sme tu napríklad gombíky z vojenských uniforiem, strelivo, britvu či hraciu skrinku. Priestor využijeme na ich prezentáciu a tiež života vojaka, a to prostredníctvom vôbec prvej archeologickej expozície na hrade. Celý efekt umocnia moderné digitálne technológie, ktoré budú pri vyobrazení života vojaka zo 17. storočia použité. Som rád, že projekt štartuje, nadväzujeme ním na naše predošlé aktivity z posledných dvoch dekád, kde sa na hrade podarilo zrekonštruovať hlavnú hradnú vežu, renesančný, gotický i barokový palác, ako aj interiér kaplnky a hradné fortifikácie,“ doplnil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík.
Hrad Ľubovňa nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Spiša bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského. Získal ocenenie Kultúrna pamiatka roka 2011 a v tomto roku cenu Zlatý špendlík za najlepšie hodnotenia na Google spomedzi všetkých hradov v Prešovskom samosprávnom kraji. Patrí medzi jeho najnavštevovanejšie kultúrne inštitúcie. V minulom roku privítal vyše 180-tisíc turistov. Prvý polrok 2023 predznamenáva, že bude mať znovu úspešnú sezónu. Za prvých šesť mesiacov ho navštívilo o 40% turistov viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku.
Autor: Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK
V Prešove 6. 9. 2023
Aktualizované: 7. 9. 2023