Euroskola na SPŠ v Snine
V Strednej priemyselnej škole v Snine v rámci Euroscoly sa zišli svetové špičky na odbornej konferencii
Školstvo
Vyvrcholením aktivít, ktoré Stredná priemyselná škola v Snine organizovala v rámci programu Euroscola, bola odborná konferencia na tému Odborné vzdelávanie k potrebám trhu práce. Cieľom konferencie, ktorá sa konala 18. novembra 2019, bolo vytvoriť priestor na diskusiu k problematike odborného vzdelávania a hľadať možnosti skvalitnenia odborného vzdelávania v priesečníku s trhom práce. Zaznelo presvedčenie, že informácie sú prvým krokom k správnemu rozhodovaniu sa.
Program konferencie bol širokospektrálny a vytvoril sa priestor pre všetky zložky, ktoré priamo či sprostredkovane s odborným školstvom súvisia. Vychádzalo sa zo základného statusu, že problematika odborného školstva nie je jednostranne zameraná, a preto účasť na konferencii prijali zástupcovia jednotlivých oblastí nášho spoločenského života, ktoré určujú smer vzdelávania, ale aj potreby trhu práce, či už v SR, alebo v EÚ, zástupcovia mesta, základných a vysokých škôl, podnikateľských subjektov a ďalší hostia.
V prednáškovom bloku upútali všetkých prítomných svojimi príspevkami páni dekani partnerských vysokých škôl, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti, odborné postoje a naznačili nám možný vývin v oblastiach, ktoré sú pre nás aktuálne.
Ako má byť absolvent pripravený, aký má mať prehľad v najnovších technológiách – tejto aktuálnej oblasti sa venoval vo svojom vystúpení dekan Fakulty výrobných technológií v Prešove Technickej univerzity v Košiciach – prof. Ing. Jozef Zajac, CSc., ktorý vystúpil s témou – Vzdelávacia a výskumná činnosť v oblasti progresívnych technológií výrob na Fakulte výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove, pričom poukázal na úspechy a popredné miesta vo svetových rebríčkoch práve v oblasti, ktorej sa fakulta venuje.
Vo svojom „domácom prostredí“ sa ujal slova prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., úspešný absolvent našej priemyslovky a v súčasnosti dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorý nám priblížil technológie budúcnosti a predstavil Laboratórium aditívnych biomedicínskych procesov v Košiciach.
Prvú časť rokovania uzatvorila prehliadka novovytvorenej učebne CNC techniky a strojárskej metrológie s demonštráciou zakúpených prístrojov a zariadení.
Druhá časť rokovania začala riadenou diskusiou, ktorú usmerňovala riaditeľka školy PaedDr. A. Romanová. Predstavila aktuálne možnosti a formy spolupráce školy s firmami, s partnerskými organizáciami v zahraničí, so základnými a vysokými školami a načrtla smerovanie, ako chceme v nastolenom trende pokračovať.
K účastníkom konferencie sa prihovorili aj zahraniční partneri v rámci projektu Erasmus+, s ktorými škola spolupracuje, vyzdvihli vzájomnú spoluprácu a načrtli perspektívu do budúcnosti.
Po partnerských vstupoch náš priemyslovácky strom poznania predstavili účastníci zahraničných mobilitných stáží vo svojich prezentáciách.
V ďalšej časti nasledovala bohatá diskusia a výmena názorov a argumentov na danú problematiku zo strany podnikateľských subjektov, zástupcov základných škôl a učiteľov odborných predmetov, čím sa vytvoril priestor na vyjadrenie a objasnenie si mnohých postojov v odbornej tematike.
Pracovná časť bola produktívna, odznelo množstvo myšlienok, ale aj kritických pripomienok a podnetných nápadov, ktoré budú zosumarizované, a tie, ktoré sú reálne a v právomoci školy, budú aktuálne uvádzané do praxe.
V diskusii odzneli názory na pokračovanie v intenzívnom dialógu s podnikateľskými subjektmi, aby sme sa sústredili na to, čo zdôrazňovať v jednotlivých odboroch, na čo sa sústrediť a čo posilniť pri výučbe. Poukázalo sa na to, aké sú možnosti pre mladých v oblasti vzdelávania a následne ich pracovné uplatnenie na pracovnom trhu doma, ale aj v rámci EÚ, alebo ďalej pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách.
V závere sa riaditeľka školy poďakovala všetkým prítomným za podnetné príspevky a vyslovila presvedčenie, že nastolené témy a závery konferencie sa čím skôr budú uplatňovať aj v reálnom chode školy.
***
PaedDr. Alena Romanová
riaditeľka školy
Fotogaléria:
!INCLUDE(/components/gallery/gallery.jsp, dir=/images/gallery/aktuality/sps-snina/2019_euroskola, recursive=false, orderBy=title, orderDirection=asc, thumbsShortDescription=false, shortDescription=false, longDescription=false, author=false, style=prettyPhoto)!V Prešove 20. 11. 2019