Ďalšie spoločné projekty PSK s Malopoľským vojvodstvom
SpäťMalopoľské vojvodstvo a Prešovský samosprávny kraj spája dlhoročná spolupráca v rôznych oblastiach. Jej ďalšie smerovanie priblížilo nedávne spoločné rokovanie partnerských regiónov v Krakove. Obe strany ju vidia najmä vo sfére dopravy, pútnického turizmu i v cyklodoprave. V piatok 8. novembra spoločne otvorili aj ďalšie možnosti spolupráce od výstavy diel A. Warhola v Krakove a realizáciu spoločných výtvarných plenérov, cez pútnický turizmus až po obnovu Ukrajiny.
„Prešovský samosprávny kraj vníma Malopoľské vojvodstvo ako silného, spoľahlivého a stabilného partnera a naše vzájomné vzťahy sa rokmi ešte viac prehlbujú. Túto mimoriadne prínosnú spoluprácu a podporu aj v náročných časoch, ako bolo minuloročné zemetrasenie, kedy nám vojvodstvo poskytlo finančnú pomoc 222-tisíc eur na opravu poškodenej cesty, si nesmierne vážime. Potvrdí to aj naše decembrové odovzdávanie najvyšších krajských ocenení, kde je jedným z laureátov tiež tento poľský región. Ak chceme, aby takéto cezhraničné partnerstvo pretrvávalo a prinášalo ovocie, je potrebné sa oň starať, upevňovať väzby a hľadať možnosti, ako prinášať čo najlepšie výsledky v prospech občanov. Aj o tom bolo naše spoločné stretnutie v Krakove,“ vyjadril sa po návšteve poľského regiónu predseda PSK Milan Majerský.
Regióny Prešovského samosprávneho kraja a Malopoľského vojvodstva majú za sebou široké spektrum verejno-prospešných projektov zrealizovaných najmä z európskych zdrojov. Do pohraničného územia vďaka úspešným žiadateľom priniesli napríklad vybudovanie nových náučných chodníkov na slovenskej strane v Levočskej Doline i v Jarabinskom prelome, nové turistické chodníky, parkovisko a opravu národných pamiatok nad Spišskou Kapitulou, vznik požičovne kajakov pri Poprade, budovanie singletrailov a značenie horských tratí v okrese Stará Ľubovňa alebo doplnenie cykloinfraštruktúry v Spišskej Belej. V neposlednom rade to boli rekonštrukcie viacerých cestných spojení či už v Pieninskom národnom parku, v okresoch Bardejov aj Poprad, a to priamo v gescii PSK.
„Naša doterajšia spolupráca prebieha veľmi dobre a chceme, aby pokračovala. Dlhé roky nás spájajú spoločné ciele. Záleží nám na efektívnej doprave na oboch stranách našej spoločnej hranice, na dobrej spolupráci v oblasti cestovného ruchu, na vytváraní nových príležitostí pre turistov, ktorí nás navštevujú, a teda nových pracovných miest a na ďalšom ekonomickom rozvoji. Sme vždy otvorení spolupráci aj v krízových situáciách, kedy je potrebná vzájomná pomoc,“ povedal v Krakove maršálek Malopoľského vojvodstva Łukasz Smółka
Prioritami cezhraničných partnerov pre ďalšie obdobie ostávajú cesty a budovanie lepšej i bezpečnej dopravnej infraštruktúry. „V tejto súvislosti radíme medzi prioritné projekty nový most v Lysej Poľane, rekonštrukciu cesty Zlaté, pokračovanie modernizácie cestného spojenia v Pieninách či Pieninský bradlový pás. Zároveň sú to ďalšie cyklistické prepojenia a rozvoj Eurovela 11, ako aj príprava vzájomnej stratégie pre Tatry a vízia spoločného trvalo udržateľného rozvoja cezhraničného cestného a železničného spojenia v tatranskom regióne,“ spresnil podpredseda PSK Štefan Bieľak počas Riadiaceho výboru pre spoluprácu oboch regiónov.
PSK pozval poľského partnera do spolupráce na pokračovaní vlajkového projektu pútnického turizmu Svätomariánska púť. Mal by priniesť obnovu chrámov na poľskej aj slovenskej strane, modernizáciu pútnického zázemia na Mariánskej hore a turistickej infraštruktúry v Iwonicz-Zdroji, ako aj moderné smart riešenia pre turistov aj putujúcich či viaceré sprievodné cezhraničné podujatia.
V oblasti školstva chcú obe strany nadviazať na tohtoročné úspešné umelecké plenéry zorganizované pre žiakov stredných umeleckých škôl. V roku 2025 by mali pokračovať na slovenskej strane workshopmi pod holým nebom, a to v Tatrách a na hrade Ľubovňa. Výmenu skúseností v oblasti odborného vzdelávania by mal priniesť projekt Festival kariéry v Malopoľsku. Spoločným výstupom spolupráce v oblasti kultúry je zas pripravovaná výstava diel Andyho Warhola v Malopoľskom vedeckom centre Cogiteon. Realizovať sa má v prvom štvrťroku 2025 v spolupráci s Múzeom moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach.
Na národnej úrovni je spoločným cieľom oboch regiónov európske zoskupenie Euromontana, podpora prípravy Karpatskej stratégie na úrovni Európskej komisie, vrátane iniciatívy Slovenskej a Poľskej obchodnej komory. V prípade programu obnovy Ukrajiny ide o koordináciu spoločného postupu a prípravu konkrétnych projektov a aktivít.
„Združenie Euromontana môže v budúcnosti priniesť veľké výhody tak pre Malopoľské vojvodstvo, ako aj pre Prešovský kraj. Medzinárodná spolupráca je kľúčová pri práci na rozvojových stratégiách a nevyhnutná na riešenie výziev, ktorým čelia horské regióny v Európe,“ doplnil aktuálny vicemaršálek vojvodstva Witold Kozłowski.
Spolupráca medzi Prešovským samosprávnym krajom a Malopoľským vojvodstvom odštartovala 14. októbra 2003 podpisom dohody na Ľubovnianskom hrade. Jej pokračovanie a spoločné aktivity v novom programovom období obe strane potvrdili o dvadsať rokov neskôr na rovnakom mieste, a to symbolickým podpisom spoločnej listiny o spolupráci.
Autor: Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK
V Prešove 12. 11. 2024
Aktualizované: 12. 11. 2024